Wystawa w muzeum koresponduje z wydarzeniem artystycznym, jakim jest prezentacja 20 obrazów Zwiastowania namalowanych na przestrzeni ostatniego roku w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Obie wystawy uzupełniają się, dając widzowi wyjątkową okazję do konfrontacji postaw artysty i pozwalając spojrzeć na temat Wcielenia w szerokiej, ponadczasowej perspektywie.
Dla zwiedzających wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie dostępna w dniach 23 listopada 2023 - 17 marca 2024
Kuratorem wystawy jest dr Ewa Korpysz
Wystawa scen Zwiastowania ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej gromadzi ryciny graficzne, malarstwo i rzemiosło artystyczne z terenów Polski, Europy Zachodniej i Rusi, z czasów od początku epoki nowożytnej do końca XX wieku. Największy zespół stanowi malarstwo XX wieku, w tym projekty i szkice Adama Kossowskiego.
Sztukę baroku reprezentują miedzioryty oraz złotnictwo. Interesującym przykładem rzemiosła artystycznego są przenośne ołtarzyki prawosławne ze scenami z życia Marii i Chrystusa, zawierającymi też przedstawienia Zwiastowania. Wyjątkowym zabytkiem prezentowanym na wystawie jest drzeworyt Albrechta Dürera Zwiastowanie Marii, z cyklu Żywot Marii. Na tej przekrojowej wystawie udostępnimy ponad 50 dzieł sztuki z różnych epok i technik.
W ikonografii maryjnej temat Zwiastowania zajmuje miejsce szczególne. Obok Niepokalanego Poczęcia, Bożego Narodzenia i Zaśnięcia oraz Koronacji Marii, była to scena najczęściej przedstawiana. Zwiastowanie pojawiało się w rzeźbiarskich, malarskich i graficznych cyklach narracyjnych Żywota Marii, oraz jako przedstawienie samodzielne – obraz lub wolnostojąca grupa figuralna. Dla rozpowszechnienia się wątków maryjnych w sztuce przełomowym momentem był sobór w Efezie (431 r.), na którym ogłoszono dogmat o Marii jako Matce Boga (Theotokos).
Wykłady związane z wystawą:
• 6.02.2024 /wtorek/ 17:30 „Zdrowaś Maryjo łaskiś pełna - Biblijne rozumienie pozdrowienia, którym Archanioł Gabriel przywitał Maryję” ks. Maciej Jaszczołt
• 27.02.2024 /wtorek/ 17:30 „Najważniejsze wyobrażenia Zwiastowania w historii sztuki - wybór subiektywny” dr Ewa Korpysz
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej mieści się na Starówce, przy ul. Dziekania 1
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!