Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Ecce Ancilla Domini. Sceny „Zwiastowania” ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Ecce Ancilla Domini. Sceny „Zwiastowania” ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa w muzeum koresponduje z wydarzeniem artystycznym, jakim jest prezentacja 20 obrazów Zwiastowania namalowanych na przestrzeni ostatniego roku w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Obie wystawy uzupełniają się, dając widzowi wyjątkową okazję do konfrontacji postaw artysty i pozwalając spojrzeć na temat Wcielenia w szerokiej, ponadczasowej perspektywie.

Dla zwiedzających wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie dostępna w dniach 23 listopada 2023 - 17 marca 2024

Kuratorem wystawy jest dr Ewa Korpysz

Wystawa scen Zwiastowania ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej gromadzi ryciny graficzne, malarstwo i rzemiosło artystyczne z terenów Polski, Europy Zachodniej i Rusi, z czasów od początku epoki nowożytnej do końca XX wieku. Największy zespół stanowi malarstwo XX wieku, w tym projekty i szkice Adama Kossowskiego.

Sztukę baroku reprezentują miedzioryty oraz złotnictwo. Interesującym przykładem rzemiosła artystycznego są przenośne ołtarzyki prawosławne ze scenami z życia Marii i Chrystusa, zawierającymi też przedstawienia Zwiastowania. Wyjątkowym zabytkiem prezentowanym na wystawie jest drzeworyt Albrechta Dürera Zwiastowanie Marii, z cyklu Żywot Marii. Na tej przekrojowej wystawie udostępnimy ponad 50 dzieł sztuki z różnych epok i technik.

W ikonografii maryjnej temat Zwiastowania zajmuje miejsce szczególne. Obok Niepokalanego Poczęcia, Bożego Narodzenia i Zaśnięcia oraz Koronacji Marii, była to scena najczęściej przedstawiana. Zwiastowanie pojawiało się w rzeźbiarskich, malarskich i graficznych cyklach narracyjnych Żywota Marii, oraz jako przedstawienie samodzielne – obraz lub wolnostojąca grupa figuralna. Dla rozpowszechnienia się wątków maryjnych w sztuce przełomowym momentem był sobór w Efezie (431 r.), na którym ogłoszono dogmat o Marii jako Matce Boga (Theotokos).

Wykłady związane z wystawą:

• 6.02.2024 /wtorek/ 17:30 „Zdrowaś Maryjo łaskiś pełna - Biblijne rozumienie pozdrowienia, którym Archanioł Gabriel przywitał Maryję” ks. Maciej Jaszczołt
• 27.02.2024 /wtorek/ 17:30 „Najważniejsze wyobrażenia Zwiastowania w historii sztuki - wybór subiektywny” dr Ewa Korpysz

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej mieści się na Starówce, przy ul. Dziekania 1

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.