[PREMIERA] „Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego w adaptacji Wojciecha Tomczyka dzisiaj na antenie PR2

[PREMIERA] „Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego w adaptacji Wojciecha Tomczyka dzisiaj na antenie PR2

Już dzisiaj w radiowej Dwójce premiera „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W słuchowisku w adaptacji Wojciecha Tomczyka i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz wystąpi plejada znakomitych aktorów. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Andrzeja Mastalerza, Piotra Bajtlika, Tomasza Borkowskiego, Annę Srokę-Hryń, Monikę Pikułę i Leona Charewicza. Gorąco polecamy!

Słuchowisko „Inny świat” zostanie wyemitowane w sobotę 15 lutego o godz. 19.00 w Programie Drugim Polskiego Radia. 

Książka „Inny świat. Zapiski sowieckie” to przejmujący zapis losów tysięcy zesłańców i jedno z najważniejszych świadectw życia sowieckim w łagrze. Jej publikacja przyniosła Herlingowi-Grudzińskiemu ogromną rozpoznawalność, czyniąc zeń jednego z najważniejszych świadków epoki totalitarnego zniewolenia. A także wpisując na stałe jego nazwisko do kanonu polskiej i światowej literatury XX wieku.

„Inny świat” po raz pierwszy ukazał się w przekładzie angielskim w 1951 roku. Dwa lata później w Londynie książkę wydano po raz pierwszy w języku polskim. Jednak przez cały okres PRL-u należała ona, podobnie jak cała twórczość Herlinga, do dzieł objętych całkowitą cenzurą i zakazem publikacji w Polsce. Na jej debiut w ojczyźnie pisarza trzeba było czekać cztery dekady.

Radiowej adaptacji „Innego świata” podjął się wybitny dramaturg Wojciech Tomczyk, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry (za słuchowisko „Wielka Improwizacja”), a jego reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, również wielokrotna laureatka festiwalu Dwa Teatry (m.in. za  reżyserię słuchowisk „Lento rubato” i „Podróż na księżyc”).

Słuchowisko „Inny świat” 
Premiera: 15 lutego 2020 r. (sobota)
Polskie Radio: Program 2 (Dwójka)
Godz. 19.00 

Przeczytaj numer tygodnika „Teologia Polityczna Co Tydzień” poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu

„Dramaty” i „Felietony” Wojciecha Tomczyka dostępne są w księgarni Teologii Politycznej.


 

Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Spójrzmy na nowoczesność oczami prof. Remiego Brague'a - "Umiarkowanie nowoczesny" po raz pierwszy po polsku
Zostań współwydawcą najnowszej książki prof. Remiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.