Zapraszamy na konferencję o wizjach polskiej nowoczesności w PRL

Zapraszamy na konferencję o wizjach polskiej nowoczesności w PRL

Zapraszamy na konferencję pt. „PRL – czy to była nowoczesność?”, która odbędzie się w czwartek, 27 lutego, na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW na kampusie głównym UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w Gmachu Audytoryjnym WNPiSM w sali 317. Wstęp wolny!

Kiedy: 27 lutego (czwartek) 
Miejsce: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW - ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 - Gmach Audytoryjny WNPiSM - sala 317 (kampus główny)
Godz. 14.50 – 18:00
Wstęp wolny!

***

PROGRAM: 
14:50-15:00 Otwarcie konferencji – Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna/Uniwersytet Warszawski)

Panel I

15:00-15:25 Dariusz Gawin (Polska Akademia Nauk) 
Nowoczesna Polska według opozycji demokratycznej

15:25-15:50 Jan Żaryn (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) 
Kościół i państwo po 1945 roku

15:50-16:05 Dyskusja

16:05-16:30 Przerwa

Panel II

16:30-17:00 Witold Stankowski (Instytut Pileckiego/Uniwersytet Jagielloński)
Niemiecka wizja gospodarowania na ziemiach polskich w czasie drugiej wojny światowej

17:00-17:30 Mateusz Werner (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Czy kultura PRL była nowoczesna?

17:30-18:00 Dyskusja

***

Atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku wyznacza jedną z najważniejszych cezur w całej polskiej historii. Gwałtowne zachwianie bytu państwowości, trwającej w strukturach emigracyjnych i podziemnych, postawił przed Polakami zupełnie nowe wyzwania i pytania. Kolejne lata – wojenne i powojenne – poprowadziły do dynamicznych przemian sytuacji politycznej, jej uwarunkowań społecznych i kulturowych. Rządzący i ideolodzy władzy czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej legitymizowali swe rządy między innymi poprzez odwołanie do idei modernizacji czy unowocześniania kraju w rozmaitych wymiarach – gospodarczym, społecznym, politycznym czy kulturowym. Równocześnie ich wizja nie monopolizowała debaty publicznej. Inne wizje nowoczesności wyłaniały się w ramach myśli przedstawicieli opozycji demokratycznej czy też środowisk związanych z Kościołem. Pytanie o to, czy PRL była tylko parodią nowoczesności, postawimy na konferencji 27 lutego na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.  

Wydarzenie na Facebooku


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.