[PREMIERA] „Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego w adaptacji Wojciecha Tomczyka dzisiaj na antenie PR2

Już dzisiaj w radiowej Dwójce premiera „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W słuchowisku w adaptacji Wojciecha Tomczyka i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz wystąpi plejada znakomitych aktorów. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Andrzeja Mastalerza, Piotra Bajtlika, Tomasza Borkowskiego, Annę Srokę-Hryń, Monikę Pikułę i Leona Charewicza. Gorąco polecamy!

Słuchowisko „Inny świat” zostanie wyemitowane w sobotę 15 lutego o godz. 19.00 w Programie Drugim Polskiego Radia. 

Książka „Inny świat. Zapiski sowieckie” to przejmujący zapis losów tysięcy zesłańców i jedno z najważniejszych świadectw życia sowieckim w łagrze. Jej publikacja przyniosła Herlingowi-Grudzińskiemu ogromną rozpoznawalność, czyniąc zeń jednego z najważniejszych świadków epoki totalitarnego zniewolenia. A także wpisując na stałe jego nazwisko do kanonu polskiej i światowej literatury XX wieku.

„Inny świat” po raz pierwszy ukazał się w przekładzie angielskim w 1951 roku. Dwa lata później w Londynie książkę wydano po raz pierwszy w języku polskim. Jednak przez cały okres PRL-u należała ona, podobnie jak cała twórczość Herlinga, do dzieł objętych całkowitą cenzurą i zakazem publikacji w Polsce. Na jej debiut w ojczyźnie pisarza trzeba było czekać cztery dekady.

Radiowej adaptacji „Innego świata” podjął się wybitny dramaturg Wojciech Tomczyk, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry (za słuchowisko „Wielka Improwizacja”), a jego reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, również wielokrotna laureatka festiwalu Dwa Teatry (m.in. za  reżyserię słuchowisk „Lento rubato” i „Podróż na księżyc”).

Słuchowisko „Inny świat” 
Premiera: 15 lutego 2020 r. (sobota)
Polskie Radio: Program 2 (Dwójka)
Godz. 19.00 

Przeczytaj numer tygodnika „Teologia Polityczna Co Tydzień” poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu

„Dramaty” i „Felietony” Wojciecha Tomczyka dostępne są w księgarni Teologii Politycznej.