Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dzienniki. Tom II – Władysław Tatarkiewicz

Dzienniki. Tom II – Władysław Tatarkiewicz

Nakładem wydawnictwa Marek Derewiecki ukazał się kolejny tom dzienników Władysława Tatarkiewicza. W drugim z planowanych trzech tomów, obejmującym lata 1960–1968 mamy okazję dostrzec zmagania wielkiego filozofa z codzienną rzeczywistością Polski Ludowej oraz jego spotkania i dyskusje z najważniejszymi intelektualistami tej doby.

Tytuł: Dzienniki. Tom II: Lata 1960–1968
Autor: Władysław Tatarkiewicz
Wydawca: Marek Derewiecki
ISBN: 978-83-66315-01-3
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 838
Okładka: twarda

Chronologicznie Dzienniki Władysława Tatarkiewicza obejmują lata 1944–1960 (tom I), 1960–1968 (tom II) i 1969–1977 (tom III), który ukaże się w roku 2022. Tom drugi ma charakter pamiętnikarski, jest dokumentem historycznym, relacją pisaną na bieżąco, z dnia na dzień, przez zarazem znakomitego obserwatora i sprawozdawcę, człowieka ukształtowanego w Polsce niepodległej, arystokratę ducha, filozofa i nauczyciela akademickiego, ponadto chrześcijanina. Lektura Dzienników to fascynująca, intelektualna podróż w czasie. Konfrontowanie się Tatarkiewicza z siermiężną rzeczywistością Polski Ludowej powoduje niekiedy zabawne dysonanse. Oprócz spraw codziennych, filozof opisuje realia i kuluary życia naukowego. Przez całą książkę przewijają się postaci naukowców, artystów i dziennikarzy. Dzienniki mogą być wciągającą lekturą dla młodych czytelników, znających autora wyłącznie dzięki jego trzytomowej Historii filozofii. Mają bardziej charakter zapisków literackich niż filozoficznych dywagacji. Pan Profesor Tatarkiewicz schodzi z katedry uniwersyteckiej wprost w codzienność, jawi się w niej nie jako uczony, lecz jako „żywy człowiek”, zatroskany o swoje zdrowie, los rodziny i znajomych.

Książka dostępna na stronie wydawcy


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.