Mówiono o nim „Książę peryferii”, ponieważ jak nikt czuł atmosferę półświatka, ale i upominał się o zapomnianych, odepchniętych, niemieszczących się w głównych przekazach – ludzi marginesu. Marek Nowakowski z tego marginesu przesuwał ich do rdzenia swoich historii. Jednak był księciem peryferii, ponieważ i jego tam spychano, ponieważ uwierał swoją niedającą się skroić do warunków chwili oryginalną twórczością.
To nie przypadek, że Nowakowski-pisarz powstał w świecie, który umożliwił na chwilę chociaż odklejenie się od totalitarnego zakłamania, kiedy to świat był opisywany podług propagandowych przepisów. Ten quasi-świat mógł zostać przekreślony jedynie autentyzmem, realizmem, który przywraca porządek – nie tylko aksjologiczny – ale i ten zwyczajny ludzki, z odpadającym tynkiem, niedoskonałym obrazem, zmarszczkami i nawet – o zgrozo – wulgaryzmami.
W dyskusji, którą poświęcimy twórczości Marka Nowakowskiego i historii społecznej Polski widzianej z perspektywy małych form literackich, udział wezmą:
➤ Wojciech Chmielewski (pisarz, pierwszy laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego);
➤ Maciej Urbanowski (historyk literatury polskiej, krytyk literacki, nauczyciel akademicku Uniwersytetu Jagiellońskiego);
➤ Mateusz Werner (filozof kultury i krytyk filmowy, wykładowca Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW);
➤ Michał Strachowski – prowadzenie (Teologia Polityczna).
Kiedy: 5 czerwca (piątek);
Godz. 18:00;
Gdzie: INTERNET – transmisja ONLINE!
LINK DO TRANSMISJI: https://youtu.be/0xdaFHmlxZQ
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!