Debata online: Marek Nowakowski. Literackie peryferia totalitaryzmu

Debata online: Marek Nowakowski. Literackie peryferia totalitaryzmu

Mówiono o nim „Książę peryferii”, ponieważ jak nikt czuł atmosferę półświatka, ale i upominał się o zapomnianych, odepchniętych, niemieszczących się w głównych przekazach – ludzi marginesu. Marek Nowakowski z tego marginesu przesuwał ich do rdzenia swoich historii. Jednak był księciem peryferii, ponieważ i jego tam spychano, ponieważ uwierał swoją niedającą się skroić do warunków chwili oryginalną twórczością. 

To nie przypadek, że Nowakowski-pisarz powstał w świecie, który umożliwił na chwilę chociaż odklejenie się od totalitarnego zakłamania, kiedy to świat był opisywany podług propagandowych przepisów. Ten quasi-świat mógł zostać przekreślony jedynie autentyzmem, realizmem, który przywraca porządek – nie tylko aksjologiczny – ale i ten zwyczajny ludzki, z odpadającym tynkiem, niedoskonałym obrazem, zmarszczkami i nawet – o zgrozo – wulgaryzmami.

W dyskusji, którą poświęcimy twórczości Marka Nowakowskiego i historii społecznej Polski widzianej z perspektywy małych form literackich, udział wezmą:

➤ Wojciech Chmielewski (pisarz, pierwszy laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego);
➤ Maciej Urbanowski (historyk literatury polskiej, krytyk literacki, nauczyciel akademicku Uniwersytetu Jagiellońskiego);
➤ Mateusz Werner (filozof kultury i krytyk filmowy, wykładowca Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW);
Michał Strachowski – prowadzenie (Teologia Polityczna). 

Kiedy: 5 czerwca (piątek);
Godz. 18:00;
Gdzie: INTERNET – transmisja ONLINE!
LINK DO TRANSMISJI: https://youtu.be/0xdaFHmlxZQ

Dołącz do wydarzenia na Facebooku 

2020 NCK dofinans kulturawsieci rgb


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.