Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Debata online: Marek Nowakowski. Literackie peryferia totalitaryzmu

Debata online: Marek Nowakowski. Literackie peryferia totalitaryzmu

Mówiono o nim „Książę peryferii”, ponieważ jak nikt czuł atmosferę półświatka, ale i upominał się o zapomnianych, odepchniętych, niemieszczących się w głównych przekazach – ludzi marginesu. Marek Nowakowski z tego marginesu przesuwał ich do rdzenia swoich historii. Jednak był księciem peryferii, ponieważ i jego tam spychano, ponieważ uwierał swoją niedającą się skroić do warunków chwili oryginalną twórczością. 

To nie przypadek, że Nowakowski-pisarz powstał w świecie, który umożliwił na chwilę chociaż odklejenie się od totalitarnego zakłamania, kiedy to świat był opisywany podług propagandowych przepisów. Ten quasi-świat mógł zostać przekreślony jedynie autentyzmem, realizmem, który przywraca porządek – nie tylko aksjologiczny – ale i ten zwyczajny ludzki, z odpadającym tynkiem, niedoskonałym obrazem, zmarszczkami i nawet – o zgrozo – wulgaryzmami.

W dyskusji, którą poświęcimy twórczości Marka Nowakowskiego i historii społecznej Polski widzianej z perspektywy małych form literackich, udział wezmą:

➤ Wojciech Chmielewski (pisarz, pierwszy laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego);
➤ Maciej Urbanowski (historyk literatury polskiej, krytyk literacki, nauczyciel akademicku Uniwersytetu Jagiellońskiego);
➤ Mateusz Werner (filozof kultury i krytyk filmowy, wykładowca Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW);
Michał Strachowski – prowadzenie (Teologia Polityczna). 

Kiedy: 5 czerwca (piątek);
Godz. 18:00;
Gdzie: INTERNET – transmisja ONLINE!
LINK DO TRANSMISJI: https://youtu.be/0xdaFHmlxZQ

Dołącz do wydarzenia na Facebooku 

2020 NCK dofinans kulturawsieci rgb


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.