Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zmarł ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI: teolog pedagogiki nadziei

Zmarł ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI: teolog pedagogiki nadziei

W wieku 84 lat odszedł ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI: uznany teolog ekumeniczny, zwolennik teologii pedagogiki nadziei i znawca prawosławia. Uczony przez lata był związany z Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.

Wacław Hryniewicz OMI przyszedł na świat 23 lipca 1936 roku w Łomazach. Od 1953 był związany ze Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 r. z rąk bp. Juliusza Bieńka – biskupa pomocniczego diecezji katowickiej.

Należał do teologów, którzy wierność Kościołowi starali się wiązać z ekumeniczną otwartością. Przez lata swojej posługi został odznaczony m.in. nagrodami: im. księcia Konstantego Ostrogskiego (Białystok-Supraśl 1994), im. św. Brata Alberta (Warszawa 1994), im. Jana Długosza (Kraków 2004), im. ks. Józefa Tischnera (Kraków 2005). W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Ojciec Wacław był wybitnym teologiem i ekumenistą, znawcą teologii prawosławnej. Przez wiele lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Współtworzył Instytut Ekumeniczny KUL, będąc jego wieloletnim dyrektorem (do 2005 roku). Konsultor Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan w Watykanie (1979-1984), Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym (1980-2005) oraz członek Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (1980-2005). Autor wielu artykułów naukowych oraz książek teologicznych” – czytamy na stronie oblaci.pl.

fot. PAP/ Jacek Bednarczyk


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.