Dariusz Gawin w audycji „Życie z duszą czy bez”

Dariusz Gawin w audycji „Życie z duszą czy bez”

Gościem audycji Filipa Memchesa „Życie z duszą czy bez” na antenie Polskiego Radia 24 był Dariusz Gawin, autor książki „Polska, wieczny romans”. Rozmowa dotyczyła myśli Romana Dmowskiego.

– Przyzwyczajono nas myśleć o Narodowej Demokracji i w ogóle prawicy jako ruchach politycznych niechętnych modernizacji i nowoczesności. Tymczasem na przełomie XIX i XX wieku lewica i prawica były w istocie konkurującymi wizjami nowoczesności – podkreślił Gawin, powołując się na tytuł najsłynniejszej książki Romana Dmowskiego „Myśli nowoczesnego Polaka”. W tej pracy, napisanej na początku XX wieku, Dmowski proponuje rodakom „grę w nowoczesność”.

– Dmowski przekonywał, że jeżeli Polacy nie nauczą się nowoczesności to wylądują na marginesie, będą przedmiotem wielkiej gry politycznej. Co więcej, należało biec dwa razy szybciej od innych, ponieważ nie mieliśmy wówczas państwa – zauważył Gawin. Dlatego tak surowo zwalczał w Polakach wszystkie cechy, które tę zdolność ograniczały: romantyzm, poetyzowanie, tradycję powstańczą. Jednym słowem, „uczynić z Polaków Anglików”.

– Żywiołem Piłsudskiego była przemoc, siła, natomiast Dmowskiego – dyplomacja i zakulisowe rozgrywki. Potrafił świetnie przemawiać, znał języki europejskie. Pod tym względem doskonale się uzupełniali. Dmowski, dzięki swojej pozycji dyplomatycznej, wywalczył nasze zachodnie granice, natomiast Piłsudski, poprzez swoją konsekwencję i czynnik siły, zbudował polskie służby i wojsko, które były w stanie wygrać wszystkie wojny na wschodzie – zauważył Gawin.

Całość audycji do wysłuchania na stronie Polskiego Radia

Książka „Polska, wieczny romans” dostępna w księgarni Teologii Politycznej


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.