(ur.1964), historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, Znaku, Przeglądzie Politycznym, Teologii Politycznej, Więzi, Życiu, Rzeczpospolitej. Współautor podręczników do historii oraz edukacji obywatelskiej.
Członek Warszawskiego Klubu Krytyki Politycznej, członek Rady Programowej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, członek Rady Fundacji Szkoła Liderów, Członek Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (2007-2008).
Od 2006 razem z Markiem A. Cichockim i Dariuszem Karłowiczem prowadzi seminarium filozoficzne na Uniwersytetecie Warszawskim. Od stycznia 2007 do czerwca 2010 wspólnie z Cichockim i Karłowiczem prowadził w TVP Kultura program Trzeci punkt widzenia.
Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1989-1993 pracował jako asystent w Instytucie Historycznym UW. Doktoryzował się dziedzinie filozofii na podstawie rozprawy Konserwatywna filozofia kultury. Problematyka kultury w pismach T.S. Eliota, M. Oakeshotta i R.Scrutona, 1998. W 2013 roku uzyskał stopień dr. habilitowanego na podstawie pracy Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976.
Odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis - Zasłużony dla kultury”. Laureat Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego w 2006 roku (za książkę Polska wieczny romans). Stypendysta Nuffield College, Oxford University, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, Mershon Center for International Security Studies, Ohio State University, Wissenschaftzentrum Berlin fur Sozialforschung.
Ostatnio wydał książkę Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976 (Znak 2013).
Archiwum tekstów Dariusza Gawina
Książki
Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976, Znak, Kraków 2013
Granice demokracji liberalnej, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2007
Blask i gorycz wolności, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2006
Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku, Ośrodek Myśli Politycznej, Wydawnictwo DANTE, Warszawa 2005
Spór o Powstanie. Powstanie Warszawskie w powojennej publicystyce polskiej 1945-1981, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2004
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!