Teologia Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika

Teologia Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika

Zachęcamy Państwa do obejrzenia pięciu wykładów składających się na cyklu rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika”. Cykl ten stanowi unikalną okazję do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Wszystkie wykłady są dostępne na kanale Youtube Teologii Politycznej.

Benedykt XVI – Mozart teologii. Jego dzieło jest prawdziwą summa theologica na miarę przełomu tysiącleci, kombinacją cech, które rzadko występują razem i jeszcze rzadziej chcą ze sobą współpracować: potęga intelektu, kompetencje analityczne, erudycja na niespotykaną skalę, esencjalność myślenia, zdolności fenomenologiczne, profetyzm, zdolna do zachwytu nuta liryczna, żywa duchowość i duchowe ciepło, pokorna pobożność, precyzyjny i cięty język, niesłychana przenikliwość.

Obcując z jego dziełem teologicznym, wchodzimy więc jak do salzburskiego Mozarteum: wirtuozowska forma, najgłębsze treści, emocje godne Sprawy z Bogiem, kultura bawarsko-austriackiego pogranicza.

Dokonana przez ks. Jerzego Szymika synteza i interpretacja obejmie takie tematy, jak rozumienie teologii (1), absolutny prymat Boga (2), chrystocentryzm (3), konieczność Kościoła (4), maryjność jako znak firmowy katolicyzmu (5). 

Zapraszamy do oglądania. 

____________________

Wykłady:

Wykład I (1 lutego, godz. 18:00)Teologia. Czym jest?

">

Wykład II (2 lutego, godz. 18:00)Bóg. Kim jest?

">

Wykład III (3 lutego, godz. 18:00)Syn jako rozdarta zasłona

">

Wykład IV (4 lutego, godz. 18:00): Kościół. Kim jest?

">

Link do transmisji.

Wykład V (5 lutego, godz. 18:00): Maryja. Dlaczego właśnie Ona?

">

____________________

Ks. prof. Jerzy Szymik: ur. 1953 r. w Pszowie na Górnym Śląsku, kapłan Archidiecezji Katowickiej, profesor nauk teologicznych, poeta, publicysta. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI. 1986-2008 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, od 2005 z WTL Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; 2004-2014 członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Autor 70 książek naukowych, poetyckich i eseistycznych.


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Pomóż nam odczytać JP2 na nowo. Zorganizuj z nami cykl wykładów o nauczaniu papieża
Wesprzyj cykl wykładów JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE
Brakuje

Wpłać darowiznę
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.