Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Jakub Lubelski o "Ssaniu" w Chuliganie Literackim

Jakub Lubelski o "Ssaniu" w Chuliganie Literackim

Zobacz odcinek programu Chuligan literacki z Jakubem Lubelskim

Jakub-Lubelski-Chuligan-literacki.pngZobacz odcinek programu Chuligan literacki z Jakubem Lubelskim

Jakub Lubelski, tegoroczny laureat nagrody Feniks w kategorii literackiej, był gościem w programie Mateusza Matyszkowicza. Autor książki "Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej" mówił o swoich esejach jako próbie zapożyczania twórczego doświadczenia, narracji, języka od nieoczywistych dla Kościoła twórców jak Brzozowski, Witkacy, Gombrowicz, Pilch, Schulz (...) To potężna tradycja, która mnie fascynuje, buduje, która dużo mi daje.   

Jakub Lubelski odniósł się też do przyczyn nieobecności postaci Jana Pawła II w literaturze pięknej pisanej przez katolików: Trzeba mieć pewnego rodzaju dystans do sprawy, żeby dobrze literacko ją ująć (...) Może był to fenomen i specyfika Jana Pawła II, że był miażdżący dla wszystkich tych, którzy chcieliby się do niego odnosić. Myślę, że nie jest to kwestia braku dystansu, ale spokojnego osadzenia, unormowania wszystkiego w sobie. Może jest to też kwestia czegoś więcej. My mamy bardzo wąską formułę mówienia w debacie publicznej i w sztuce o Kościele w sposób niekościelny, mniej stereotypowy, mniej wyuczony. 

W tym kontekście autor Ssania podkreślał wartość mniej tradycyjnych ujęć i języka - jego zdaniem Jan Paweł II został najciekawiej sportretowany przez domykającego tradycję schulzowsko-gombrowiczowską Jerzego Pilcha. Także Witold Gombrowicz nie powinien być traktowany jedynie jako prześmiewca w sposób jednoznaczny degradujący wartości takie jak wiara, umiłowanie Ojczyzny, patriotyzm: Formuła "Boga o cal nad głową" wyjaśnia jego stosunek do wiary (...) On niesłychanie poważnie traktował te wartości.

Zobacz całość na stronie TVP Kultura

 

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.