Jakub Lubelski o "Ssaniu" w Chuliganie Literackim

Jakub Lubelski o "Ssaniu" w Chuliganie Literackim

Zobacz odcinek programu Chuligan literacki z Jakubem Lubelskim

Jakub-Lubelski-Chuligan-literacki.pngZobacz odcinek programu Chuligan literacki z Jakubem Lubelskim

Jakub Lubelski, tegoroczny laureat nagrody Feniks w kategorii literackiej, był gościem w programie Mateusza Matyszkowicza. Autor książki "Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej" mówił o swoich esejach jako próbie zapożyczania twórczego doświadczenia, narracji, języka od nieoczywistych dla Kościoła twórców jak Brzozowski, Witkacy, Gombrowicz, Pilch, Schulz (...) To potężna tradycja, która mnie fascynuje, buduje, która dużo mi daje.   

Jakub Lubelski odniósł się też do przyczyn nieobecności postaci Jana Pawła II w literaturze pięknej pisanej przez katolików: Trzeba mieć pewnego rodzaju dystans do sprawy, żeby dobrze literacko ją ująć (...) Może był to fenomen i specyfika Jana Pawła II, że był miażdżący dla wszystkich tych, którzy chcieliby się do niego odnosić. Myślę, że nie jest to kwestia braku dystansu, ale spokojnego osadzenia, unormowania wszystkiego w sobie. Może jest to też kwestia czegoś więcej. My mamy bardzo wąską formułę mówienia w debacie publicznej i w sztuce o Kościele w sposób niekościelny, mniej stereotypowy, mniej wyuczony. 

W tym kontekście autor Ssania podkreślał wartość mniej tradycyjnych ujęć i języka - jego zdaniem Jan Paweł II został najciekawiej sportretowany przez domykającego tradycję schulzowsko-gombrowiczowską Jerzego Pilcha. Także Witold Gombrowicz nie powinien być traktowany jedynie jako prześmiewca w sposób jednoznaczny degradujący wartości takie jak wiara, umiłowanie Ojczyzny, patriotyzm: Formuła "Boga o cal nad głową" wyjaśnia jego stosunek do wiary (...) On niesłychanie poważnie traktował te wartości.

Zobacz całość na stronie TVP Kultura

 

 

 


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą „Teologii Politycznej Co Tydzień” w 2020 roku
Moim zdaniem to najważniejszy polski tygodnik opinii. Czytam go systematycznie – Wojciech Tomczyk
Brakuje

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.