Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Chopin u wód. Rozmowa z Jadwigą Merkur

Chopin u wód. Rozmowa z Jadwigą Merkur

W 1946 r. władze Dolnego Śląska za sprawą Wojciecha Dzieduszyckiego i Ignacego Potockiego urządzają koncert ku pamięci występów Chopina z 1826 r., który dał zaczątek dusznickiej tradycji Festiwalu, a od lat osiemdziesiątych XX wieku: Międzynarodowego Festiwalu – mówi Jadwiga Merkur, prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju.

Adam Talarowski (Teologia Polityczna): Duszniki-Zdrój, dolnośląskie uzdrowisko przy granicy z Czechami, jest od 80 lat miejscem jednego z najważniejszych wydarzeń na „chopinowskiej” mapie Polski. Jak do tego doszło – dlaczego Duszniki? Czy Fryderyk Chopin był w urokliwym zdrojowisku?

Jadwiga Merkur (prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju): W 1826 roku młodziutki, schorowany Fryderyk Chopin  z matką Justyną oraz siostrami Ludwiką i Emilią przybywa do wód w Bad Rainerz (Duszniki-Zdrój) w celu podratowania wątłego zdrowia.

W tym czasie daje dwa charytatywne koncerty na rzecz sierot, które straciły ojca. 120 lat po tym zdarzeniu, w 1946 r., władze Dolnego Śląska za sprawą Wojciecha Dzieduszyckiego i Ignacego Potockiego urządzają koncert ku pamięci koncertów z 1826 r., który dał zaczątek dusznickiej tradycji Festiwalu, a od lat osiemdziesiątych XX wieku – Międzynarodowego Festiwalu.

Czy za sprawą festiwalu Duszniki odwiedzały legendy polskiej i światowej pianistyki?

W pierwszym koncercie w sierpniu  1946 r. wystąpili Zofia Rabcewiczówna i Henryk Sztompka. Od tego czasu Festiwal przechodził różne koleje losu, zmienił artystyczny kształt, by ze stosunkowo małej imprezy lokalnej stać się festiwalem ogólnopolskim i międzynarodowym, na którym obecnie występują światowej klasy pianiści, np.: Joaqin Achucarro, Sergiei Babajan, Dang Thai Son, Fu-Tsung, Eugene Indjic, Neuhaus Stanisław, Garrick Ohlsson, Sokolov Grigoryj, Volodos Arkadi oraz wielu młodych artystów laureatów Konkursu Chopinowskiego w Warszawie: Avdeeva Yulianna, Cho Seong-Jin, Trifonnov Daniil, Lu Eric, Bruce Liu i inni znakomici artyści światowej pianistyki.

Wystąpiły również legendy polskiej pianistyki: Lidia Grychtołówna, Barbara Hesse-Bukowska, Regina Smendzianka, Krystian Zimerman, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Krzysztof Jabłoński oraz wielu innych pianistów polskich.

Na czym polega niepowtarzalna atmosfera festiwalu dusznickiego, o której często mówią jego uczestnicy?

Niepowtarzalną atmosferę tworzą artyści światowej i krajowej pianistyki oraz międzynarodowa publiczność gromadząca się w urokliwym Dworku im. Fryderyka Chopina w sierpniu każdego roku już od 80 lat.

Jakie są plany na jubileuszową, 80. edycję festiwalu w Dusznikach?

Jubileusz 80 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego zapowiada się znakomicie. Prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny od 34 lat, na tegoroczną edycję Festiwalu trwającego od 1 do 9 sierpnia zaprosił wiele znaczących sław pianistyki światowej i polskiej. Koncert inauguracyjny otworzy Mikhail Pletnev z orkiestrą Filharmonii Warszawskiej, Recitale wykonają między innymi Sergiei Babajan, Kevin Chen, Gabriela Montero, Kyohei Sorita, Krzysztof Jabłoński, Aimi Kobayashi, Boris Giltburg, Philip Lynov, Piotr Anderszewski, oraz Martha Argerich która wystąpi w duecie z S. Babajanem.

Odbędzie się też tradycyjny koncert Nokturn (przy świecach), oraz koncert wokalny Olgi Pasiecznik z Natalią Pasiecznik (akompaniator) i Marcin Zdunik (wiolonczela) z Szymonem Nehringiem (fortepian).

A dla Pani, jako organizatorki festiwalu, jakie momenty były najbardziej wzruszające lub wyjątkowe? Czy jest jakieś wydarzenie lub spotkanie, które szczególnie zapadło Pani w pamięć?

Dla mnie każde wydarzenie naszego Festiwalu jest wyjątkowe, które z wielką pieczołowitością przygotowywane jest niemal cały rok.

Fot. Jacek Halicki, CC BY 3.0


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.