Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Biały Szejk w Teatrze Nowym w Poznaniu

Biały Szejk w Teatrze Nowym w Poznaniu

Sceniczna wersja arcydzieła Felliniego. Premiera 23 września!

 

Sceniczna wersja arcydzieła Felliniego. Premiera 23 września!

 

Federico Fellini. Artysta ponad miarę, którego wizje tworzą integralną rzeczywistość złożoną ze snów, marzeń i jawy. Jego świat jest poetycką układanką, przemawiającą do zmysłów, emocji i pojęć. Przed rokiem 1952, miał już na swoim koncie kilka scenariuszy (Światła variété), ale powstawały one we współpracy z innymi twórcami. Biały szejk, z 1952, chociaż pomysłu Antonioniego, był pierwszym, w pełni samodzielnym filmem Felliniego, w którym chciał pokazać karykaturalny obraz prowincjonalnego, infantylnego włoskiego społeczeństwa. Film początkowo nie odniósł sukcesu – padł w kinie, a z festiwalu w Cannes, został w ostatniej chwili wycofany. Doceniono go w 1961 roku. Po Wałkoniach, LaStradzie, Niebieskim Ptaku i Słodkim życiu wiadomo było, że Fellini to geniusz. Dziś Białego szejka uważa się za arcydzieło młodego reżysera, którego ówczesne, niedojrzałe społeczeństwo nie było w stanie pojąć. Historia podróży poślubnej, podczas której panna młoda ucieka z hotelu, aby spotkać się z Białym szejkiem – bohaterem cudownego świata iluzji i marzeń, w którym sama żyje.

Teatr Nowy w Poznaniu, jako pierwszy w Polsce proponuje sceniczną wersję włoskiej komedii Maestra, którą dzisiaj niewątpliwie można zaliczyć do arcydzieł światowego kina. Reżyserem spektaklu jest Sergio Maifredi, a scenografię i kostiumy przygotowuje Daniéle Sulewic. W spektaklu zostanie wykorzystana muzyka Nino Roty, w opracowaniu włoskiego kompozytora Bruno Coli. Włosko-francuskie trio twórców jest już znane poznańskiej widowni z prapremiery Oszusta Goldoniego, która odbyła się w Teatrze Nowym w Poznaniu w styczniu 2009 roku. Spektakl nadal jest w repertuarze Teatru Nowego i cieszy się uznaniem wśród widzów. Sam Maifredi, z sukcesem współpracował z Teatrem Nowym w Poznaniu już w 2006 roku, kiedy to wyreżyserował przedstawienie „Sześć postaci szuka autora” Luigiego Pirandello.

Biały szejk został objęty honorowym patronatem przez Konserwatorium Muzyczne im. Niccolò Piccinni w Bari, którego wieloletnim dyrektorem był Nino Rota.

W spektaklu występują: Marta Szumieł, Daniela Popławska, Waldemar Szczepaniak, Ildefons Stachowiak, Zbigniew Grochal, Maria Rybarczyk, Oksana Pryjmak, Anna Mierzwa, Tadeusz Drzewiecki, Andrzej Lajborek, Radosław Elis, a roli Białego Szejka – Mirosław Kropielnicki.

Premiera 23 września 2011 roku, godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu.

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.