Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Biały Szejk w Teatrze Nowym w Poznaniu

Biały Szejk w Teatrze Nowym w Poznaniu

Sceniczna wersja arcydzieła Felliniego. Premiera 23 września!

 

Sceniczna wersja arcydzieła Felliniego. Premiera 23 września!

 

Federico Fellini. Artysta ponad miarę, którego wizje tworzą integralną rzeczywistość złożoną ze snów, marzeń i jawy. Jego świat jest poetycką układanką, przemawiającą do zmysłów, emocji i pojęć. Przed rokiem 1952, miał już na swoim koncie kilka scenariuszy (Światła variété), ale powstawały one we współpracy z innymi twórcami. Biały szejk, z 1952, chociaż pomysłu Antonioniego, był pierwszym, w pełni samodzielnym filmem Felliniego, w którym chciał pokazać karykaturalny obraz prowincjonalnego, infantylnego włoskiego społeczeństwa. Film początkowo nie odniósł sukcesu – padł w kinie, a z festiwalu w Cannes, został w ostatniej chwili wycofany. Doceniono go w 1961 roku. Po Wałkoniach, LaStradzie, Niebieskim Ptaku i Słodkim życiu wiadomo było, że Fellini to geniusz. Dziś Białego szejka uważa się za arcydzieło młodego reżysera, którego ówczesne, niedojrzałe społeczeństwo nie było w stanie pojąć. Historia podróży poślubnej, podczas której panna młoda ucieka z hotelu, aby spotkać się z Białym szejkiem – bohaterem cudownego świata iluzji i marzeń, w którym sama żyje.

Teatr Nowy w Poznaniu, jako pierwszy w Polsce proponuje sceniczną wersję włoskiej komedii Maestra, którą dzisiaj niewątpliwie można zaliczyć do arcydzieł światowego kina. Reżyserem spektaklu jest Sergio Maifredi, a scenografię i kostiumy przygotowuje Daniéle Sulewic. W spektaklu zostanie wykorzystana muzyka Nino Roty, w opracowaniu włoskiego kompozytora Bruno Coli. Włosko-francuskie trio twórców jest już znane poznańskiej widowni z prapremiery Oszusta Goldoniego, która odbyła się w Teatrze Nowym w Poznaniu w styczniu 2009 roku. Spektakl nadal jest w repertuarze Teatru Nowego i cieszy się uznaniem wśród widzów. Sam Maifredi, z sukcesem współpracował z Teatrem Nowym w Poznaniu już w 2006 roku, kiedy to wyreżyserował przedstawienie „Sześć postaci szuka autora” Luigiego Pirandello.

Biały szejk został objęty honorowym patronatem przez Konserwatorium Muzyczne im. Niccolò Piccinni w Bari, którego wieloletnim dyrektorem był Nino Rota.

W spektaklu występują: Marta Szumieł, Daniela Popławska, Waldemar Szczepaniak, Ildefons Stachowiak, Zbigniew Grochal, Maria Rybarczyk, Oksana Pryjmak, Anna Mierzwa, Tadeusz Drzewiecki, Andrzej Lajborek, Radosław Elis, a roli Białego Szejka – Mirosław Kropielnicki.

Premiera 23 września 2011 roku, godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu.

 


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.