Papież przypomniał, że w męczennikach widziano nauczycieli cnót, milczących posłańców, żywych świadków i kolumny Kościoła
Papież przypomniał, że w męczennikach widziano nauczycieli cnót, milczących posłańców, żywych świadków i kolumny Kościoła
Do tematu męczeństwa chrześcijan we współczesnym świecie Ojciec Święty nawiązał w rozważaniu przed wczorajszą modlitwą Anioł Pański. Przypomniał postać św. Szczepana, pierwszego męczennika, którego wspominamy w liturgii. Benedykt XVI przytoczył opinie starożytnych ojców Kościoła na temat tej postaci. Pokazują one, że już we wczesnym chrześcijaństwie męczennicy cieszyli się bardzo wysokim prestiżem, dorównując niemal apostołom. Powołując się na św. Grzegorza z Nazjanzu, Papież przypomniał, że w męczennikach widziano nauczycieli cnót, milczących posłańców, żywych świadków i kolumny Kościoła. Czczono również ich relikwie, w przekonaniu, że tego wymaga od nas Bóg. „W czasach największych prześladowań pochwała męczeństwa pokrzepiała wierzących w ich trudnej życiowej drodze, a tych, którzy szukali prawdy, zachęcała do nawrócenia” – powiedział Benedykt XVI.
„Drodzy przyjaciele, prawdziwym naśladowaniem Chrystusa jest miłość – stwierdził Benedykt XVI. – Niektórzy pisarze chrześcijańscy nazywali ją «tajemnym męczeństwem». Św. Klemens Aleksandryjski pisał o tym tak: «Ci, którzy wypełniają przykazania Boże, dają mu świadectwo w każdym czynie, ponieważ robią to, czego On chce, i wiernie przywołują imię Pana». Tak jak w starożytności, również i dziś wierne trwanie przy Ewangelii może wymagać ofiary z własnego życia i wielu chrześcijan w różnych częściach świata cierpi prześladowania, a niekiedy również męczeństwo. Pan nam jednak przypomina: «kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony»” – mówił Ojciec Święty.
Przypominając postać św. Szczepana, Papież wspomniał też o diakonach, zawierzając ich modlitwie wiernych, aby zgodnie ze swoją misją brali udział w dziele ewangelizacji.
W słowie do Polaków Benedykt XVI raz jeszcze nawiązał do tematu męczeństwa.
„Pozdrawiam wszystkich Polaków. Wspomnienie męczeństwa św. Szczepana uświadamia nam, że również dzisiaj w wielu zakątkach świata nasi bracia chrześcijanie dają heroiczne świadectwo wiary pośród prześladowań. Niech towarzyszy im nasze duchowe wsparcie, aby zachowali pewność, że „jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu” (1J 4,15). Niech ta wiara będzie również w nas, w naszych małych i wielkich przeciwnościach. Serdecznie wam błogosławię”.
kb/ rv
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!