Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Benedykt XVI: Rozważanie o Przemienieniu Pańskim jako objawieniu boskości Jezusa

Według zmysłów, światło słoneczne jest najmocniejszym, jakie znamy w przyrodzie, ale według ducha, uczniowie widzieli przez krótką chwilę blask jeszcze bardziej jaśniejący, boską chwałę Jezusa rozświetlającą całą historię zbawienia

Według zmysłów, światło słoneczne jest najmocniejszym, jakie znamy w przyrodzie, ale według ducha, uczniowie widzieli przez krótką chwilę blask jeszcze bardziej jaśniejący, boską chwałę Jezusa rozświetlającą całą historię zbawienia

 

 

 

Przemienienie nie jest jakimś przekształceniem Jezusa, ale objawieniem Jego boskości. Mówił o tym Papież w czasie niedzielnego spotkania z wiernymi. W rozważaniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański przypomniał, że druga niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Przemienienia, a w liturgii czytana jest Ewangelia opowiadająca o tej tajemnicy z życia Jezusa.

„Według zmysłów, światło słoneczne jest najmocniejszym, jakie znamy w przyrodzie, ale według ducha, uczniowie widzieli przez krótką chwilę blask jeszcze bardziej jaśniejący, boską chwałę Jezusa rozświetlającą całą historię zbawienia –mówił Papież. – Św. Maksym Wyznawca stwierdza, że «szaty, gdy stały się białe, wskazały na symbol Pisma Świętego, stając się jasnymi, przejrzystymi i lśniącymi»”.

Benedykt XVI zauważył, że Przemienienie Pańskie ma przygotować uczniów i umocnić ich wiarę. Trzej wybrani apostołowie widzą przemienione oblicze Pana oraz słyszą głos Ojca oznajmiający, że Jezus jest umiłowanym Synem, w którym Bóg znajduje upodobanie. Przemienienie Jezusa jest konieczne, by zrozumieć wydarzenie paschalne.

„Przemienienie nie jest jakimś przekształceniem Jezusa, ale objawieniem Jego boskości – kontynuował Ojciec Święty – «wewnętrznym przenikaniem Jego bytu przez Boga, które staje się czystym światłem. W swym zjednoczeniu z Ojcem sam Jezus jest światłem ze światłości» (Jezus z Nazaretu. cześć pierwsza. Kraków, s. 258). Piotr, Jakub i Jan kontemplując boskość Pana, zostają przygotowani do zmierzenia się ze zgorszeniem Krzyża, jak wyśpiewuje to starożytny hymn: «Na górze przemieniłeś się, a Twoi uczniowie, na ile potrafili, kontemplowali Twą chwałę, by widząc Cię ukrzyżowanego zrozumieć, że Twa męka była dobrowolna i by ogłosić światu, że Ty naprawdę jesteś blaskiem Ojca»”.

Papież przypomniał, że Wielki Post jest uprzywilejowanym czasem do wsłuchiwania się w słowo Boże i do modlitwy. Benedykt XVI zachęcił wierzących do podjęcia jakiegoś dobrowolnego, dodatkowego uczynku pokutnego, który pomoże im przygotować się na Święta Wielkanocne.

 

+++

 

Zaniepokojenie sytuacją w Libii i solidarność z jej mieszkańcami wyraził Benedykt XVI podczas niedzielnego spotkania na Anioł Pański. W związku z podjętą tam międzynarodową interwencją wojskową Papież zaapelował o zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej.

„Niepokojące wieści nadchodzące w minionych dniach z Libii wzbudziły także u mnie żywe obawy i lęk – powiedział Papież. – Modliłem się szczególnie w tej intencji podczas tygodniowych rekolekcji. Teraz z głębokim niepokojem śledzę najnowsze wydarzenia i ogarniam modlitwą ludzi objętych dramatyczną sytuacją w tym kraju. Zwracam się z gorącym apelem do zwierzchników politycznych i wojskowych, by zadbali przede wszystkim o nienaruszalność i bezpieczeństwo obywateli oraz aby zapewnili dostęp do pomocy humanitarnej. Pragnę zapewnić ludność o mojej serdecznej bliskości. Proszę Boga, by horyzonty pokoju i zgody jak najszybciej otworzyły się przed Libią i całym regionem Północnej Afryki”.

tc/ rv

Radio Watykańskie


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.