Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Benedykt XVI: Rozważanie o Przemienieniu Pańskim jako objawieniu boskości Jezusa

Według zmysłów, światło słoneczne jest najmocniejszym, jakie znamy w przyrodzie, ale według ducha, uczniowie widzieli przez krótką chwilę blask jeszcze bardziej jaśniejący, boską chwałę Jezusa rozświetlającą całą historię zbawienia

Według zmysłów, światło słoneczne jest najmocniejszym, jakie znamy w przyrodzie, ale według ducha, uczniowie widzieli przez krótką chwilę blask jeszcze bardziej jaśniejący, boską chwałę Jezusa rozświetlającą całą historię zbawienia

 

 

 

Przemienienie nie jest jakimś przekształceniem Jezusa, ale objawieniem Jego boskości. Mówił o tym Papież w czasie niedzielnego spotkania z wiernymi. W rozważaniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański przypomniał, że druga niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Przemienienia, a w liturgii czytana jest Ewangelia opowiadająca o tej tajemnicy z życia Jezusa.

„Według zmysłów, światło słoneczne jest najmocniejszym, jakie znamy w przyrodzie, ale według ducha, uczniowie widzieli przez krótką chwilę blask jeszcze bardziej jaśniejący, boską chwałę Jezusa rozświetlającą całą historię zbawienia –mówił Papież. – Św. Maksym Wyznawca stwierdza, że «szaty, gdy stały się białe, wskazały na symbol Pisma Świętego, stając się jasnymi, przejrzystymi i lśniącymi»”.

Benedykt XVI zauważył, że Przemienienie Pańskie ma przygotować uczniów i umocnić ich wiarę. Trzej wybrani apostołowie widzą przemienione oblicze Pana oraz słyszą głos Ojca oznajmiający, że Jezus jest umiłowanym Synem, w którym Bóg znajduje upodobanie. Przemienienie Jezusa jest konieczne, by zrozumieć wydarzenie paschalne.

„Przemienienie nie jest jakimś przekształceniem Jezusa, ale objawieniem Jego boskości – kontynuował Ojciec Święty – «wewnętrznym przenikaniem Jego bytu przez Boga, które staje się czystym światłem. W swym zjednoczeniu z Ojcem sam Jezus jest światłem ze światłości» (Jezus z Nazaretu. cześć pierwsza. Kraków, s. 258). Piotr, Jakub i Jan kontemplując boskość Pana, zostają przygotowani do zmierzenia się ze zgorszeniem Krzyża, jak wyśpiewuje to starożytny hymn: «Na górze przemieniłeś się, a Twoi uczniowie, na ile potrafili, kontemplowali Twą chwałę, by widząc Cię ukrzyżowanego zrozumieć, że Twa męka była dobrowolna i by ogłosić światu, że Ty naprawdę jesteś blaskiem Ojca»”.

Papież przypomniał, że Wielki Post jest uprzywilejowanym czasem do wsłuchiwania się w słowo Boże i do modlitwy. Benedykt XVI zachęcił wierzących do podjęcia jakiegoś dobrowolnego, dodatkowego uczynku pokutnego, który pomoże im przygotować się na Święta Wielkanocne.

 

+++

 

Zaniepokojenie sytuacją w Libii i solidarność z jej mieszkańcami wyraził Benedykt XVI podczas niedzielnego spotkania na Anioł Pański. W związku z podjętą tam międzynarodową interwencją wojskową Papież zaapelował o zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej.

„Niepokojące wieści nadchodzące w minionych dniach z Libii wzbudziły także u mnie żywe obawy i lęk – powiedział Papież. – Modliłem się szczególnie w tej intencji podczas tygodniowych rekolekcji. Teraz z głębokim niepokojem śledzę najnowsze wydarzenia i ogarniam modlitwą ludzi objętych dramatyczną sytuacją w tym kraju. Zwracam się z gorącym apelem do zwierzchników politycznych i wojskowych, by zadbali przede wszystkim o nienaruszalność i bezpieczeństwo obywateli oraz aby zapewnili dostęp do pomocy humanitarnej. Pragnę zapewnić ludność o mojej serdecznej bliskości. Proszę Boga, by horyzonty pokoju i zgody jak najszybciej otworzyły się przed Libią i całym regionem Północnej Afryki”.

tc/ rv

Radio Watykańskie


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.