Benedykt XVI o św. Teresie z Lisieux

To właśnie ją Benedykt XVI wskazał jako wzór i przewodnika dla teologów


To właśnie ją Benedykt XVI wskazał jako wzór i przewodnika dla teologów

 

Nigdy nie studiowała teologii, zmarła w wieku zaledwie 24 lat, a jednak to właśnie ją Benedykt XVI wskazał dziś jako wzór i przewodnika dla teologów. Dzięki jej prostocie Bóg mógł ją bowiem prowadzić do samej głębi swej tajemnicy – powiedział Papież o św. Teresie z Lisieux. Jest ona ostatnim z Doktorów Kościoła, których Benedykt XVI prezentuje w swych środowych katechezach. A zarazem jedną z najbardziej popularnych i lubianych świętych. Nigdy bowiem – jak podkreślił Benedykt XVI – nie przestała pomagać tym, którzy się do niej modlą. Kościół zaś oświeca swą głęboką doktryną dziecięctwa duchowego. Rys biograficzny św. Teresy z Lisieux został przedstawiony również po polsku.

Urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alencon, w Normandii, w rodzinie Ludwika i Zelii Martin, których beatyfikacja miała miejsce w 2008 r. Święta Teresa miała zaledwie cztery lata, kiedy straciła matkę. W wieku 13 lat, w czasie Pasterki, przeżywa swoje „całkowite nawrócenie”. Dwa lata później wstępuje do klasztoru karmelitanek w Lisieux, gdzie otrzymuje imię Teresy od Dzieciątka Jezus i od Świętego Oblicza. Odznaczała się pokorą, ewangeliczną prostotą i wielką ufnością do Boga. Tych cnót uczyła powierzone jej nowicjuszki. Swoje życie ofiarowała za zbawienie dusz i za Kościół. Zmarła 30 września 1897 r. W 1925 r. papież Pius XI ogłosił ją świętą, a także patronką misji katolickich. Jan Paweł II nadał jej tytuł Doktora Kościoła.

Benedykt XVI zaznaczył, że św. Teresa żyła w ukryciu karmelitańskiego klasztoru. Zgodnie ze swym pragnieniem była miłością w sercu Kościoła. Stało się o niej głośno, kiedy już po jej śmierci zostały wydane jej zapiski.

„Jest to wspaniała historia miłości, opowiedziana z takim autentyzmem, prostotą i świeżością, że nie można się nią nie zachwycić. Ta miłość ma oblicze i imię. Jest nią Jezus – zaznaczył Papież. – Drodzy przyjaciele, również my powinniśmy wraz ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus móc powtarzać Panu Bogu co dnia, że chcemy żyć z miłości do Niego i innych, uczyć się od świętych kochać prawdziwie i bez reszty. Teresa jest jednym z owych maluczkich z Ewangelii, którzy dają się Bogu prowadzić do samej głębi Jego tajemnicy. Jako taka jest wzorem dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy w ludzie Bożym pełnią posługę teologa. Z pokorą i miłością, wiarą i nadzieją Teresa wnika w istotę Pisma Świętego, które ujmuje Misterium Chrystusa. Taka lektura Biblii, która karmi się wiedzą miłości, nie jest sprzeczna z wiedzą akademicką. Wiedza świętych jest bowiem wiedzą najdoskonalszą” – powiedział Benedykt XVI.

O francuskiej mistyczce i nauczycielce „małej drogi” mówił też Papież do pielgrzymów z Polski.

Serdecznie pozdrawiam obecnych tu Polaków. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus przypomniała wszystkim, że istotnym świadectwem wiary jest życie pełnią łaski sakramentu Chrztu Świętego i pokorne oddanie siebie Chrystusowi, który jest Miłością. Uczmy się od niej całkowitego zawierzenia Chrystusowi, by jak On, w mocy Ducha Świętego pełnić czyny miłości wobec bliźnich. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

kb/ rv

Radio Watykańskie

Katecheza odbyła się w kwietniu 2011 roku


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.