Za dwa tygodnie startuje 60. Tydzień Filozoficzny KUL

Za dwa tygodnie startuje 60. Tydzień Filozoficzny KUL

W dniach 16-20 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się 60. edycja Tygodnia Filozoficznego. Tym razem motywem przewodnim tej jednej z najstarszych, cyklicznych konferencji organizowanych przez Wydział Filozoficzny KUL, będzie zagadnienie relacji pomiędzy potocznym, naukowym a filozoficznym obrazem świata

Temat tegorocznej konferencji – „Trzy obrazy świata: potoczny, naukowy i filozoficzny” – podyktowany jest obserwacją, że naukowy sposób myślenia zdaje się wypierać dotychczasową wiedzę potoczną, posiada jednak przy tym pewne założenia o charakterze filozoficznym, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Pod wpływem gwałtownego rozwoju nauk w XX wieku zmienił się nasz sposób rozumienia świata. Fizyka i biologia odcisnęły piętno na dotychczas żywionych poglądach – człowiek, jak się zdaje, przestał być miarą wszystkich rzeczy. Stawia to nas w obliczu zupełnie nowych pytań. Czy człowiek jest istotą wyjątkową? Czy jego przeznaczeniem jest ulec sztucznej inteligencji? Czy istnieją granice poznania? Jak w świecie zdominowanym przez naukę roztrząsać problemy natury moralnej?  Te i inne problemy będą stanowić kanwę rozważań uczestników serii wykładów, debat oraz dyskusji tegorocznego Tygodnia Filozoficznego.

Tydzień Filozoficzny to cykl wykładów, dyskusji i debat, których celem jest przybliżenie słuchaczom relacji między wiedzą naukową, filozofią oraz zdroworozsądkowym spojrzeniem na świat. W tym roku tego zadania podejmą się znakomici prelegenci reprezentujący różne dziedziny nauki: prof. Krzysztof Meissner (fizyk), prof. Magdalena Fikus (biolog) oraz prof. Jan Woleński i prof. Adam Chmielewski (filozofowie). W tym gronie nie zabraknie też naukowców związanych z Teologią Polityczną: Antoniego Libery oraz o. Janusza Pydy OP, którzy wezmą udział w debacie poświęconej obrazowi świata w twórczości Samuela Becketta i wybranych pisarzy XX wieku.

Zobacz agendę 60. Tygodnia Filozoficznego KUL 

Zgłoszenia na sesję studencko-doktorancką


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.