Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Za dwa tygodnie startuje 60. Tydzień Filozoficzny KUL

Za dwa tygodnie startuje 60. Tydzień Filozoficzny KUL

W dniach 16-20 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się 60. edycja Tygodnia Filozoficznego. Tym razem motywem przewodnim tej jednej z najstarszych, cyklicznych konferencji organizowanych przez Wydział Filozoficzny KUL, będzie zagadnienie relacji pomiędzy potocznym, naukowym a filozoficznym obrazem świata

Temat tegorocznej konferencji – „Trzy obrazy świata: potoczny, naukowy i filozoficzny” – podyktowany jest obserwacją, że naukowy sposób myślenia zdaje się wypierać dotychczasową wiedzę potoczną, posiada jednak przy tym pewne założenia o charakterze filozoficznym, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Pod wpływem gwałtownego rozwoju nauk w XX wieku zmienił się nasz sposób rozumienia świata. Fizyka i biologia odcisnęły piętno na dotychczas żywionych poglądach – człowiek, jak się zdaje, przestał być miarą wszystkich rzeczy. Stawia to nas w obliczu zupełnie nowych pytań. Czy człowiek jest istotą wyjątkową? Czy jego przeznaczeniem jest ulec sztucznej inteligencji? Czy istnieją granice poznania? Jak w świecie zdominowanym przez naukę roztrząsać problemy natury moralnej?  Te i inne problemy będą stanowić kanwę rozważań uczestników serii wykładów, debat oraz dyskusji tegorocznego Tygodnia Filozoficznego.

Tydzień Filozoficzny to cykl wykładów, dyskusji i debat, których celem jest przybliżenie słuchaczom relacji między wiedzą naukową, filozofią oraz zdroworozsądkowym spojrzeniem na świat. W tym roku tego zadania podejmą się znakomici prelegenci reprezentujący różne dziedziny nauki: prof. Krzysztof Meissner (fizyk), prof. Magdalena Fikus (biolog) oraz prof. Jan Woleński i prof. Adam Chmielewski (filozofowie). W tym gronie nie zabraknie też naukowców związanych z Teologią Polityczną: Antoniego Libery oraz o. Janusza Pydy OP, którzy wezmą udział w debacie poświęconej obrazowi świata w twórczości Samuela Becketta i wybranych pisarzy XX wieku.

Zobacz agendę 60. Tygodnia Filozoficznego KUL 

Zgłoszenia na sesję studencko-doktorancką


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.