W ostatniej rozmowie poświęconej insurekcji Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o dwóch sprawach: Dlaczego od ponad dwóch stuleci Polacy nie potrafią przezwyciężyć wewnętrznego podziału, który uniemożliwia im utrzymanie nowoczesnej podmiotowości? Oraz, dlaczego część z nas bardziej wierzy w przychylność międzynarodowego otoczenia niż w samych siebie?
Mija 230 rocznica wydarzeń z 16-18 kwietnia 1794 roku, które były pierwszym, wielkim powstaniem warszawskim. Na wieść o proklamowaniu insurekcji w Krakowie i zwycięstwie pod Racławicami ludność miasta i wojsko polskie w ciężkich miejskich walkach, trwających w dniach Wielkiego Tygodnia, wypędzają ze stolicy rosyjskie oddziały i faktycznego namiestnika carycy generała Osipa Igelströma. Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o historycznym i politycznym znaczeniu tych wydarzeń. Czy insurekcja była powstaniem czy rewolucją? Czy faktycznie wraz z nią rozpoczyna się formowanie nowoczesnego polskiego narodu? Czy zdecydowała ona o naturze relacji między Polakami i Rosjanami, aż do dzisiejszych czasów?
Obserwuj nas na: YouTube, Spotify i na wielu innych platformach.
Podobają Ci się podcasty Teologii Politycznej? Serdecznie zachęcamy do wsparcia naszych nagrań.
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?