25 czerwca 1968 roku, czyli równo 50 lat temu Ojciec Święty Paweł VI ogłosił encyklikę o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, która zgodnie z tradycją została nazwana od pierwszych jej słów, czyli „Humanae vitae”.
Ojciec Święty rozszerzył skład Papieskiej Komisji do spraw problemów rodziny, populacji i ilości urodzeń. W skład rozszerzonej komisji wszedł arcybiskup Karol Wojtyła. Komisja wydała dwa raporty. Raport większości optował za przyzwoleniem na sztuczne formy antykoncepcji w obrębie małżeństwa. Raport mniejszości, a dokładnie jej 4 członków, optował za uznaniem wszelkich sztucznych metod zapobiegania ciąży za niemoralne. Papież, po zapoznaniu się z dwoma raportami, odrzucił możliwość uznania sztucznej antykoncepcji za zgodne z moralnością chrześcijańską.
Metropolita krakowski odegrał dużą rolę w tworzeniu encykliki, w szczególności poprzez wydaną w 1960 roku książkę Miłość i odpowiedzialność oraz przez działalność w powołanej na prośbę Ojca Świętego komisji, której był przewodniczącym. Członek tej komisji ksiądz Andrzej Bardecki wspominał później, że większość materiałów przygotowanych przez tą komisję znalazła się w ostatecznej wersji encykliki.
Encyklika stwierdza zdecydowanie, że „każdy akt małżeński musi być otwarty na przekazywanie życia”, chociaż zaznacza dopuszczalność tzw. naturalnej regulacji poczęć. Recepcja encykliki przebiegała z wielkim trudem w krajach Europy Zachodniej oraz Kanadzie. Tamtejsze konferencje episkopatu oponowały przed kategorycznym zakazem używanie sztucznych metod zapobiegania ciąży przez katolików. Również laikat w tych krajach, pod wpływem wydarzeń z maja 1968 roku, nie był zadowolony z potwierdzenia nauki o małżeństwie i rodzinie. Kolejni papieże, a w szczególności Jan Paweł II, potwierdzali wartość i żywotność przesłania Humanae vitae.
Więcej o Humanae vitae na łamach Teologii Politycznej już wkrótce.
Adam Żuralski
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!