Zapraszamy na debatę „U źródeł republiki”

Zapraszamy na debatę „U źródeł republiki”

W czwartek, 24 czerwca odbędzie się debata „U źródeł republiki” poświęcona narodzinom polskiej tradycji republikańskiej. Z naszymi rozmówcami będziemy dyskutować o kształtowaniu się relacji polityki i religii w czasach reformacji i kontrreformacji, oraz przebudowie Rzeczypospolitej, której dokonał kierowany przez szlachtę ruch egzekucyjny. Początek transmisji debaty o godz. 18.00. Zapraszamy!

Kiedy: 24.06.2021 (czwartek)
Gdzie: Internet (transmisja online)
Godz. 18.00

W dyskusji nawiązującej do 268. numeru Teologii Politycznej Co Tydzień „U źródeł republiki” udział wezmą:
➤ Prof. Dorota Pietrzyk-Reeves (Uniwersytet Jagielloński);
➤ Prof. Igor Kąkolewski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie);
➤ Dr Paweł Rzewuski (Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego);
➤ Karol Grabias (Teologia Polityczna) – moderacja.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W trakcie spotkania będzie odbywał się konkurs dla publiczności z nagrodami książkowymi. Regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem.

___________

Namysł nad państwem i wspólnotą polityczną na przełomie średniowiecza i nowożytności w XV i XVI wieku w państwie rządzonym przez Jagiellonów kształtował się pod wpływem klasycznej myśli republikańskiej. Zarazem, ten sam okres miał kluczowe znaczenie dla uformowania kształtu polskiego parlamentaryzmu i instytucji politycznych, stanowiących punkt odniesienia dla realizacji ideału obywatelskiego zaangażowania na rzecz Rzeczypospolitej. Epoka monarchii Zygmuntów to również złoty wiek dla polskiej kultury, okres bujnego rozwoju myśli politycznej i literackiego języka polskiego. Do jakich wartości odwoływano się w dyskursie politycznym, jakie pojęcia organizowały myślenie o rzeczywistości politycznej i społecznej? Czym był i jakie przyniósł konsekwencje ruch egzekucyjny, ruch reformy Rzeczypospolitej? Jak wyglądały i jak wyobrażano sobie związki religii i polityki w świecie rodzących i rozwijających się reformacji i kontrreformacji? Kiedy narodził się i jakie formy przybierał polski republikanizm? 
____________

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

unnamed 1


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.