Zapraszamy na debatę „U źródeł republiki”

Zapraszamy na debatę „U źródeł republiki”

W czwartek, 24 czerwca odbędzie się debata „U źródeł republiki” poświęcona narodzinom polskiej tradycji republikańskiej. Z naszymi rozmówcami będziemy dyskutować o kształtowaniu się relacji polityki i religii w czasach reformacji i kontrreformacji, oraz przebudowie Rzeczypospolitej, której dokonał kierowany przez szlachtę ruch egzekucyjny. Początek transmisji debaty o godz. 18.00. Zapraszamy!

Kiedy: 24.06.2021 (czwartek)
Gdzie: Internet (transmisja online)
Godz. 18.00

W dyskusji nawiązującej do 268. numeru Teologii Politycznej Co Tydzień „U źródeł republiki” udział wezmą:
➤ Prof. Dorota Pietrzyk-Reeves (Uniwersytet Jagielloński);
➤ Prof. Igor Kąkolewski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie);
➤ Dr Paweł Rzewuski (Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego);
➤ Karol Grabias (Teologia Polityczna) – moderacja.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W trakcie spotkania będzie odbywał się konkurs dla publiczności z nagrodami książkowymi. Regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem.

___________

Namysł nad państwem i wspólnotą polityczną na przełomie średniowiecza i nowożytności w XV i XVI wieku w państwie rządzonym przez Jagiellonów kształtował się pod wpływem klasycznej myśli republikańskiej. Zarazem, ten sam okres miał kluczowe znaczenie dla uformowania kształtu polskiego parlamentaryzmu i instytucji politycznych, stanowiących punkt odniesienia dla realizacji ideału obywatelskiego zaangażowania na rzecz Rzeczypospolitej. Epoka monarchii Zygmuntów to również złoty wiek dla polskiej kultury, okres bujnego rozwoju myśli politycznej i literackiego języka polskiego. Do jakich wartości odwoływano się w dyskursie politycznym, jakie pojęcia organizowały myślenie o rzeczywistości politycznej i społecznej? Czym był i jakie przyniósł konsekwencje ruch egzekucyjny, ruch reformy Rzeczypospolitej? Jak wyglądały i jak wyobrażano sobie związki religii i polityki w świecie rodzących i rozwijających się reformacji i kontrreformacji? Kiedy narodził się i jakie formy przybierał polski republikanizm? 
____________

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

unnamed 1


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Hippiasza większego” w tłumaczeniu profesora Artura Pacewicza
Klasyczny dialog sokratejski w tłumaczenie prof. Artura Pacewicza
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.