Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zapraszamy na debatę o twórczości Voegelina

Zapraszamy na debatę o twórczości  Voegelina

„Duchowe manowce polityki – wokół «Porządku i historii» Erica Voegelina” – pod takim tytułem w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się debata czołowych znawców twórczości wybitnego XX-wiecznego filozofa. Zapraszamy na intelektualną ucztę!

Dzień debaty: 22 lutego (czwartek)
Miejsce debaty [UWAGA ZMIANA!]: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – ul. Dobra 56/66 Sala 316
Godzina rozpoczęcia: 18.00
Wstęp wolny!

W debacie udział wezmą:
prof. Jacek Bartyzel – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
Michał J. Czarnecki – tłumacz dzieł Voegelina;
ks. prof. Jacek Grzybowski – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;
prof. Agnieszka Nogal – Uniwersytet Warszawski.
Debatę poprowadzi Tomasz Herbich z Teologii Politycznej.

Dlaczego debata?
Bezpośrednim powodem debaty intelektualistów jest ukazanie się w języku polskim wielkiego, kilkutomowego dzieła życia Erica Voegelina – „Porządek i historia” („Order and history”). Dzięki wysiłkom Teologii Politycznej język polski jest trzecim językiem – po angielskim i niemieckim – w którym jest ono dostępne w całości, a polski Czytelnik zyskuje szansę zapoznania się z myślą jednego z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii polityki oraz myślicieli XX wieku.

Według prof. Zbigniewa Stawrowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dyrektora Instytutu Myśli Józefa Tischnera,  „Eric Voegelin to klasyk dwudziestowiecznej filozofii polityki, który bez wątpienia należy do ekskluzywnego grona myślicieli tej miary co Carl Schmitt, Michael Oakeshott, Bertrand de Jouvenel, Hannah Arendt czy John Rawls. Nie ulega zatem wątpliwości, że pisma Voegelina zasługują na wprowadzenie do polskiego krwiobiegu intelektualnego”.

Myśl Voegelina
Głównym przedmiotem dorobku Erica Voegelina (1901-1985) jest namysł na intelektualną i duchową kondycją cywilizacji europejskiej doby nowożytności. Jego twórczość od lat stanowi inspirację dla wielu współczesnych myślicieli oraz przedstawicieli życia publicznego.

Zdaniem Voegelina, wiek dwudziesty, będący czasem tyranii nazistowskiej, komunistycznej czy liberalnej ideologii postępu, był rezultatem zagubienia odpowiedniej perspektywy ujmowania spraw ludzkich. A za główny powód tego zagubienia właściwego badania spraw politycznych uznawał odrzucenie wymiaru transcendentnego w procesie samorozumienia kondycji człowieka. Toteż Voegelin przykładał niezwykle dużą wagę do odbudowania kondycji współczesnej nauki o polityce, nawiązując do takich myślicieli jak Platon czy św. Augustyn.   

***

Na studium „Porządek i historia” Erica Voegelina składają się tomy: „Izrael i objawienie”, „Świat polis”, „Platon”, „Arystoteles”, „Epoka ekumeniczna”, „Poszukiwanie ładu”.

Wszystkie tomy (w promocyjnej cenie) dostępne są w księgarni Teologii Politycznej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.