Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[PREMIERA] 2 kwietnia: „Jan Paweł II – Kwintesencja” | „John Paul II – the Quintessence”

[PREMIERA] 2 kwietnia: „Jan Paweł II – Kwintesencja” | „John Paul II – the Quintessence”

Co złożyło się na KWINTESENCJĘ historii Karola Wojtyły? Jakie wydarzenia i osoby były kluczowe w jego biografii i uformowały go takim, jakim był? 20 lat po śmierci Jana Pawła II Teologia Polityczna oraz Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie zapraszają do obejrzenia pięciu półgodzinnych wykładów prof. George’a Weigla pt. „Jan Paweł II – Kwintesencja”.

Premiera serii 2 kwietnia 2025, godz. 9:00 na kanale YouTube Teologii Politycznej

„W tych krótkich filmach będę zgłębiał życie wewnętrzne św. Jana Pawła II. Co uczyniło go tym kim był, jego intensywne życie duchowe, jego życie jako człowieka kultury, jego życie intelektualne. Będę zgłębiał jego myśl o wolnym i szlachetnym społeczeństwie w XXI wieku i trzecim tysiącleciu. Powiem też kilka słów na temat jego trwałego wpływu na Kościół katolicki i świat” – zapowiada prof. George Weigel, najsłynniejszy biograf Karola Wojtyły, ceniony na świecie teolog i filozof katolicki.

„Najważniejszy Polak w historii w oczach swojego najważniejszego biografa. Wydawało nam się nam, że taki materiał musi powstać” – podkreśla Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej i dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie.

W pięciu trzydziestominutowych wykładach profesor George Weigel przybliża przełomowe momenty życia Jana Pawła odnosząc je do kontekstów historycznych, społecznych i ideowych, a także temperamentu, talentów, dążeń i historii rodzinnej Wojtyły.

Seria skierowana jest do wszystkich zainteresowanych biografią Jana Pawła II, którzy chcą poznać jego życie zarówno w szerokiej perspektywie losów Polski, świata i Kościoła, jak i w osobistych wyborach, których dokonał. Opowieść prof. Weigla o życiu papieża Polaka będzie atrakcyjna także dla obcokrajowców, ciekawych tego kim był i skąd przybył „papież z dalekiego kraju”.

„Upłynęło 20 lat od śmierci Jana Pawła II. W dorosłość wkroczyło całe pokolenie, które postrzega go jako postać „z podręczników”. W tych pięciu krótkich wykładach chcemy przybliżyć jego osobowość młodym, którzy nie mieli szansy spotkać go za życia, ale też przypomnieć kluczowe aspekty jego biografii, nauczania oraz wkładu w dzieje Kościoła i świata tym, dla których był jeszcze do niedawna oczywistym punktem odniesienia. Opowiadając na nowo jego historię dziś – z perspektywy niemal 105 lat od daty jego narodzin – odnajdujemy zarówno w życiu, jak i nauczaniu Karola Wojtyły wątki bardzo aktualne w dzisiejszym świecie i Kościele” – mówi Marta Broniewska, koordynator projektów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie i członek redakcji Teologii Politycznej.


Premiera 2 kwietnia 2025, 9:00 na kanale YouTube Teologii Politycznej
1. 2 kwietnia 2025 // KAROL WOJTYŁA: CHRISTIAN DISCIPLE, FORGED IN FIRE [Karol Wojtyła: Uczeń Chrystusa, wykuwany w ogniu]  
2. 9 kwietnia 2025 // KAROL WOJTYŁA: CHRISTIAN HUMANISM IN DEFENSE OF HUMAN DIGNITY [Karol Wojtyła: Chrześcijański humanizm w obronie godności człowieka] 
3. 16 kwietnia 2025 // JOHN PAUL II: AROUSED CONSCIENCES CHANGING HISTORY [Jan Paweł II: Przebudzone sumienia zmieniające historię]
4. 23 kwietnia 2025 JOHN PAUL II: A CHURCH IN MISSION [Jan Paweł II: Kościół misyjny]
5. 30 kwietnia 2025 // JOHN PAUL II: THE WITNESS OF SANCTITY [Jan Paweł II: Świadek świętości] 

 

George Weigel – jeden z czołowych współczesnych intelektualistów amerykańskich, filozof i teolog katolicki, autor dwutomowej, bestsellerowej, tłumaczonej na wiele języków biografii Jana Pawła II pt. „Świadek nadziei” oraz „Kres i początek”. Publikuje teksty w szeregu czasopism, m.in. w „First Things” oraz „Wall Street Journal”. Doktor Honoris Causa dziewiętnastu uczelni. Wykładowca w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie, w ramach interdyscyplinarnego programu Studiów Janopawłowych. Destinguished Senior Fellow w Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie, gdzie prowadzi Katedrę Studiów Katolickich Williama E. Simona.

***

Producentami serii wykładów są: Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie oraz indywidualni Darczyńcy: ks. Przemysław Artemiuk, Michał Balcerzak, Andrzej Baranowski, Radosław Broniek OP, Szymon Brzeziński, prof. Dobrochna Dembińska-Siury, Paweł Drobny, Marcin Dziekiewicz, prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska, Renata i Wojtek Godek, Marian Grobelny, bp Jacek Grzybowski, Marta Gugała, Marta Jachimiak, Dorota Jaśkowska, Rafał Kania, Dariusz Karłowicz, Maria Alicja Kołosowska, Marta Kuca, Dariusz i Urszula Kupieccy, Witold Lukaszewski, Dariusz Makać, Sławomir Mazurek, Marcin Miros, Paweł Mościcki, Grażyna Mozol, Andrzej Musiałowicz, Malgkozata Olsefski, Franciszek Paciorek, Joanna Paciorek, Adam Pacześniak, Wojciech Piasecki, ks. Piotr Staryszak, Anna i Marek Sterniczuk, Olga Płaszczewska, Marek Podgórny, Wiesław Ratajczak, Wanda Rutkowska, Tomasz Samulnik OP, Jarosław Smela, Filip Stępniak, Bogumiła Sz., Anna Szeliga, Michał Szprot, Aleksander Szumilas, Tadeusz Szwachła, Witold Urbanik, Stanisław Walkowski, Łukasz Warzecha, Magdalena i Jan Witkowscy, Wanda Wydżga-Rak, Dariusz i Anna Zgutka, Olga Żakowicz oraz 24 darczyńców, którzy pragnęli pozostać anonimowi. 

*** 


Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie

Instytut Kultury św. Jana Pawła II – zainaugurowany 18 maja 2020 r. w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – jest interdyscyplinarnym, międzynarodowym ośrodkiem studiów i badań naukowych działającym na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Wykładowcami i współpracownikami Instytutu są wybitni intelektualiści z całego świata, reprezentujący różne dyscypliny naukowe: teologię, filozofię, nauki społeczne, historię, prawo i inne. Działalność Instytutu jest finansowana ze środków prywatnych.

 


Czy podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Odpowiedzialność artysty” Jacques'a Maritaina!
Wydaj z nami „Odpowiedzialność artysty” Jacques'a Maritaina!
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.