Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[10 CZERWCA] Konferencja „Przyszłość Rzeczpospolitej”

[10 CZERWCA] Konferencja „Przyszłość Rzeczpospolitej”

Zapraszamy na konferencję naukową pt. „Przyszłość Rzeczpospolitej”, która odbędzie się 10 czerwca w kampusie UKSW w Warszawie na Młocinach. Podczas konferencji głos zabiorą m.in. profesorowie Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, Tomasz Żyro a także sędzia TK w stanie spoczynku prof. Maria Gintowt-Jankowicz. Początek obrad o godz. 9:30.

Jak podkreślają organizatorzy konferencji – Wydział Społeczno-Ekonomiczny UKSW, zachodzące zmiany życia społecznego, w tym zwłaszcza politycznego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, rodzą poważne pytania dotyczące przyszłości Polski i jej miejsca w układzie międzynarodowym. Wymagają one refleksji dotyczącej przyczyn, charakteru i potencjalnych kierunków rozwoju obecnej sytuacji, oraz zaproponowania sposobów zapobiegania czy powstrzymywania niebezpiecznych trendów.

Do wspólnej dyskusji w ramach konferencji na ten temat zaproszeni zostali przedstawiciele środowiska akademickiego. W kolejnych panelach omówią m.in. następujące zagadnienia:

  • Czy można jeszcze mówić (ewentualnie, w jakim sensie) o polskiej wspólnocie narodowej? Jakie są przyczyny dezintegracji i czy (w czym) można widzieć  szanse na jej odbudowę? Czy są jeszcze miejsca jedności – wspólnej racji stanu? 
  • Jak rozumieć sens naruszania zasad demokratycznego państwa prawa: czy jest to chwilowy kryzys czy też ześlizgiwanie się polskiej demokracji w inny reżim ustrojowy? Jakie długofalowe skutki niesie podważanie statusu władzy sądowniczej przez władzę wykonawczą?
  • Czy Rzeczpospolita jest w stanie dać odpowiedź na wielopoziomowy kryzys bezpieczeństwa (stan przygotowania kraju do obrony granic, sojusze międzynarodowe wobec realnych zagrożeń, zapaść demograficzna, zagrożenia związane z nielegalną imigracją)? Co jest potrzebne dla udzielenia takiej odpowiedzi? Ile mamy czasu?
  • Jak z polskiej perspektywy oceniać ewolucję procesu integracji europejskiej, w tym obecny sposób funkcjonowania instytucji UE i planowane zmiany traktatowe? Co się stało (i dlaczego) z Schumanowską „Wspólnotą równych”? Jak ocenić Brexit z obecnej perspektywy? Jaki Polska ma status państwa w UE (wedle typologii U. Becka): suwerenny, półsuwerenny czy niesuwerenny?

 

PROGRAM

Przyszlosc-Rzeczpospolitej-program.pdf  

 

fot. Domena publiczna. Obraz autorstwa Jacek Malczewski - https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-dawna-xix-wiek-modernizm-miedzywojnie-3wm7/jacek-malczewski/kompozycja-symboliczna-tytul-historyczny-stanczyk/

 


Ty też możesz wydawać z nami KSIĄŻKI, produkować PODCASTY, organizować wystawy oraz WYDAWAĆ „Teologię Polityczną Co Tydzień”, jedyny tygodnik filozoficzny w Polsce. Twoje darowizny zamienią się w kolejne artykuły takie jak ten, który właśnie czytałeś i pomogą nam kontynuować i rozwijać nasze projekty oraz tworzyć kolejne. Środowisko Teologii Politycznej działa dzięki darowiznom prywatnych mecenasów kultury – tych okazjonalnych oraz regularnych. Dołącz do nich już dziś i WSPIERAJ TEOLOGIĘ POLITYCZNĄ!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „O islamie” Rémiego Brague'a po polsku!
Zostań mecenasem polskiego wydania „O islamie” Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.