Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

Z wielką radością informujemy naszych Czytelników, że książka Marty Kwaśnickiej "Krew z mlekiem" została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!


Z wielką radością informujemy naszych Czytelników, że książka Marty Kwaśnickiej "Krew z mlekiem" została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

O nagrodzie:

W roku 2002, w setną rocznicę urodzin Józefa Mackiewicza przyznana została po raz pierwszy nagroda literacka jego imienia. Nagrodę ustanowiło w 2000 r. grono sympatyków Jego twórczości z inicjatywy Zbigniewa Zarywskiego i pomysłu Stanisława Michalkiewicza z roku 1998.

Nagrodę – na którą składa się 8 tys. dolarów oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem Jedynie prawda jest ciekawa – ufundowali przedsiębiorcy: Jan Michał Małek i Zbigniew Zarywski.

Nagrodę przyznaje Kapituła w składzie: Jacek Bartyzel (od jesieni 2007), Tomasz Burek, Lech Jęczmyk (od listopada 2012), Ryszard Legutko (do lata 2005), Halina Mackiewicz (od sierpnia 2006), Jan Michał Małek, Stanisław Michalkiewicz (sekretarz), Elżbieta Morawiec (od lata 2005), Andrzej Nowak (do maja 2007), Marek Nowakowski (przewodniczący, zmarł 16 maja 2014), Włodzimierz Odojewski, Kazimierz Orłoś (do czerwca 2006), Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski (od sierpnia 2006), Zbigniew Zarywski, Rafał A. Ziemkiewicz.

W 2012 roku nagrodzona została pośmiertnie nadana Tomaszowi Mercie za książkę Nieodzowność konserwatyzmu. Pisma wybrane


Sekretarz Kapituły Stanisław Michalkiewicz informuje 16 października 2015 r., że Kapituła nominowała do tegorocznej edycji Nagrody następujące książki:

Dzieje Polski. Skąd nasz ród Andrzeja Nowaka (wyd. Biały Kruk),
- Wiwisekcja powszedniości. Studium wczesnej twórczości M. Nowakowskiego 1957-1971 Krzysztofa Kosińskiego (wyd. IPN Warszawa),
- Obcowanie. Manifesty i eseje Przemysława Dakowicza (wyd. Wyd. Sic!),
- Krew z mlekiem Marty Kwaśnickiej (wyd. Teologia Polityczna),
- Puklerz Mohorta, Lektury kresowe Krzysztofa Masłonia (wyd. Zysk i S-ka),
- Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953 Grzegorza Motyki (Wydawnictwo Literackie),
- Wołyń Marka A. Koprowskiego (wyd. Replika),
- Niewidzialni Sebastiana Reńcy (wyd. Prohibita),
- Czarne bataliony Piotra Goćka (wyd. Fabryka snów).
- Pomruk Jerzego J. Fąfary (wyd. Lisia Góra),
- Patriotów 41 Marka Ławrynowicza (wyd. Zysk i S-ka),

O książce:

  • Marta Kwaśnicka, Krew z mlekiem
  • Oprawa: miękka
  • Format: 148x210
  • Liczba stron: 158
  • Wydawnictwo: Teologia Polityczna
  • ISBN: 978-83-62884-28-5

Nagroda Literacka Czterech Kolumn za rok 2015 Nagroda FENIKS 2015 - wyróżnienie

Przejdź do księgarni TP

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Znakomicie wykształcona autorka: pracownik naukowy i dziennikarka Polskiego Radia, pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza. W końcu: także do twórców wybitnych, ale w Polsce mniej znanych, jak hiszpańska poetka sor Juana, rzeźbiarka La Roldana czy poeta i jezuita Gerard Manley Hopkins. "Krew z mlekiem" to także książka o polskości: o duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków, ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.

Książka Marty Kwaśnickiej inicjuje serię publikacji polskich eseistów, "Czwarta Fala". Założeniem serii jest prezentacja polskich autorów młodszego pokolenia, często debiutantów. Ma to być wielogłos o kulturze, współczesności i historii.

Marta Kwaśnicka (ur. 1981) – dziennikarka, jedna z najbardziej oryginalnych polskich blogerek. Autorka i współautorka dwóch monografii o dziejach Towarzystwa Jezusowego. Od wielu lat współpracuje z portalem Polskiego Radia, teksty o kulturze publikowała m.in. w pismach „Czterdzieści i Cztery”, „Fronda”, „Pressje”.

O książce pisali:

Lekturze tej niezwykłej książki towarzyszy osobliwe uczucie: że na nią nie zasłużyliśmy. Mam wrażenie, że jest czystym darem – czymś, czego nie da się wywieść z dominujących trendów, z mód, z naszych przyzwyczajeń. „Krew z mlekiem” to zbiór, który daje szansę przekroczenia doraźności i wejścia w takie obszary kultury, o których zapomnieliśmy. Wypełniają go eseje tkane z kruchych, rzadko przywoływanych pasm europejskiej i nie tylko europejskiej pamięci. Są one ujmującą, piękną rozmową z umarłymi, którzy żyją; z minionymi epokami, które trwają; z innością, która tworzy naszą tożsamość. Byłby więc ten drobny tom arcydziełem? Ważąc słowa, odpowiadam z najgłębszym przekonaniem. Tak, to arcydzieło.

prof. Wojciech Kudyba

 

Książka Marty Kwaśnickiej nie jest reinkarnacją, kolejnym wcieleniem, skądinąd ciągle frapującego „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Podróżowanie na Zachód jest dla Autorki czynnością równie egzotyczną, co przejście przez ulicę po pasach. Po dziejach Europy młoda Autorka porusza się z zadziwiającą sprawnością, wręcz z lekkością. Co najważniejsze, nie ma w tej książce śladu kompleksów. Kwaśnicka nie opisuje Europy ani z dołu, ani z góry. Polska sztuka czy literatura jest dla Autorki równie zajmująca i ciekawa, co sztuka hiszpańska czy szkocka. Nasz kraj, jak się okazuje, jest integralną częścią świata, a nie ekscentrycznym wybrykiem natury. Pojawiła się kolejna Autorka z pokolenia wolnych Polaków. Ludzie okuci w powiciu muszą nauczyć się z tym żyć.

Wojciech Tomczyk

Przeczytaj fragment książki:

Marta Kwaśnicka: Daemonium meridianum

Zobacz jak było na spotkaniach promocyjnych:

Kraków

Warszawa

Ukazały się recenzje:
Andrzej Horubała: Martę Kwaśnicką ustanawiam

Wacław Holewiński: Recenzja "Krwi z mlekiem" Marty Kwaśnickiej

Robert Tekieli: Słowa odwieczne

Juliusz Gałkowski: Na ścieżkach niewytyczonych

Marcin Suskiewicz: Bez omijania przydrożnych kapliczek

Posłuchaj audycji o książce "Krew z mlekiem" w radiowej Dwójce

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.