Zmarł Zdzisław Najder

Zmarł Zdzisław Najder

Zdzisław Najder, antykomunistyczny opozycjonista i były dyrektor Radia Wolna Europa, zmarł w wieku 90 lat. Był mężem tłumaczki Haliny Najder i historykiem literatury, sam specjalizował się w twórczości Josepha Conrada. Założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe. Informację o śmierci przekazał jego syn.

Zdzisław Najder to absolwent filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej karierze pracował m. in. w Instytucie badań Literackich PAN, wykładał na Columbia University i Yale. W 1976 roku założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, w 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”. Gdy wprowadzono w Polsce stan wojenny, przebywał w Oksfordzie i nie zdecydował się na powrót do kraju.

Został dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa. W komunistycznej Polsce wojskowy sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał go w 1983 roku na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA, został pozbawiony praw publicznych i konfiskatę mienia. Wyrok został uchylony w 1989 roku.

„Najbardziej znany conradolog na świecie, profesor uniwersytetu, były dyrektor Radia Wolna Europa, skazany na śmierć przez władze komunistyczne. Człowiek wybitny, ale też kontrowersyjny i pełen sprzeczności” – czytamy w informacji opublikowanej na Facebooku przez syna, Krzysztofa Najdera. Jak dodał, pogrzeb będzie miał charakter prywatny i poprosił o nieskładanie kondolencji.

Źródło: PAP


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.