Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zmarł Zdzisław Najder

Zmarł Zdzisław Najder

Zdzisław Najder, antykomunistyczny opozycjonista i były dyrektor Radia Wolna Europa, zmarł w wieku 90 lat. Był mężem tłumaczki Haliny Najder i historykiem literatury, sam specjalizował się w twórczości Josepha Conrada. Założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe. Informację o śmierci przekazał jego syn.

Zdzisław Najder to absolwent filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej karierze pracował m. in. w Instytucie badań Literackich PAN, wykładał na Columbia University i Yale. W 1976 roku założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, w 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”. Gdy wprowadzono w Polsce stan wojenny, przebywał w Oksfordzie i nie zdecydował się na powrót do kraju.

Został dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa. W komunistycznej Polsce wojskowy sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał go w 1983 roku na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA, został pozbawiony praw publicznych i konfiskatę mienia. Wyrok został uchylony w 1989 roku.

„Najbardziej znany conradolog na świecie, profesor uniwersytetu, były dyrektor Radia Wolna Europa, skazany na śmierć przez władze komunistyczne. Człowiek wybitny, ale też kontrowersyjny i pełen sprzeczności” – czytamy w informacji opublikowanej na Facebooku przez syna, Krzysztofa Najdera. Jak dodał, pogrzeb będzie miał charakter prywatny i poprosił o nieskładanie kondolencji.

Źródło: PAP


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.