Zmarł Zdzisław Najder

Zmarł Zdzisław Najder

Zdzisław Najder, antykomunistyczny opozycjonista i były dyrektor Radia Wolna Europa, zmarł w wieku 90 lat. Był mężem tłumaczki Haliny Najder i historykiem literatury, sam specjalizował się w twórczości Josepha Conrada. Założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe. Informację o śmierci przekazał jego syn.

Zdzisław Najder to absolwent filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej karierze pracował m. in. w Instytucie badań Literackich PAN, wykładał na Columbia University i Yale. W 1976 roku założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, w 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”. Gdy wprowadzono w Polsce stan wojenny, przebywał w Oksfordzie i nie zdecydował się na powrót do kraju.

Został dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa. W komunistycznej Polsce wojskowy sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał go w 1983 roku na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA, został pozbawiony praw publicznych i konfiskatę mienia. Wyrok został uchylony w 1989 roku.

„Najbardziej znany conradolog na świecie, profesor uniwersytetu, były dyrektor Radia Wolna Europa, skazany na śmierć przez władze komunistyczne. Człowiek wybitny, ale też kontrowersyjny i pełen sprzeczności” – czytamy w informacji opublikowanej na Facebooku przez syna, Krzysztofa Najdera. Jak dodał, pogrzeb będzie miał charakter prywatny i poprosił o nieskładanie kondolencji.

Źródło: PAP


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.