Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wystartowała 3. edycja Akademii Liderów

Wystartowała 3. edycja Akademii Liderów

W tym roku uczestnicy Akademii Liderów zrealizują osiemnaście autorskich projektów społecznych oraz historycznych


Ruszyła 3. edycja Akademii Liderów – programu skierowanego do zdolnych i zaangażowanych społecznie uczniów, prowadzonego pod auspicjami Fundacji Świętego Mikołaja. Autorzy najciekawszych propozycji przesłanych w poprzednich miesiącach do Fundacji zostali zaproszeni na Szkołę Letnią w Jachrance, gdzie będą mieli możliwość dowiedzieć się, jak z sukcesem zrealizować własne projekty

W tym roku do Akademii zakwalifikowało się 30 uczniów, którzy zrealizują 18 autorskich projektów – społecznych i historycznych – w swoich rodzinnych miejscowościach, m.in. w Działdowie, Krakowie, Elblągu, Białymstoku, Jarocinie czy Więcborku. Wśród zgłoszonych projektów poruszane będą tematy takie jak: „Pamięć naszą Wielkopolską siłą!”, „Akcja SAMO Akceptacja”, „Melodia przeszłości”, „Gruzja w sercu Polski” czy „Halina Poświatowska – upamiętnienie częstochowskiej poetki”.

Do Akademii Liderów zapraszamy świetnych młodych ludzi, którzy posiadają cechy prawdziwych przywódców i mają ambitną wizję, jak zmieniać świat wokół siebie na lepsze. Odkrywanie tych nieoszlifowanych diamentów to dla nas ogromna satysfakcja, ponieważ wierzymy, że działania w projektach lokalnych to dopiero początek ich drogi do sukcesu, który z pewnością jest im pisany – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja.

W tym roku młodzi ludzie będą zdobywać wiedzę na obozie w Jachrance, a nad ich projektami czuwać będą doświadczeni tutorzy z Collegium Wratislaviense. Co ważne, wsparcie tutora nie kończy się podczas Szkoły Letniej – uczniowie mogą liczyć na pomoc opiekuna na każdym etapie realizacji projektu. Podczas warsztatów młodzi ludzie poznają zasady współpracy i komunikacji w grupie, a także tajniki przygotowania projektów: budżet, podstawy fundraisingu, budowanie więzi z lokalnymi instytucjami. Uczestnicy będą mieli również okazję spotkać wybitnych gości, przedstawicieli życia publicznego, a wśród nich Piotra Dardzińskiego, Pawła Kowala i Philipa Earl Steele`a.

 Organizatorzy wyjazdu nie zapomnieli, że obóz przypada na czas wakacji, więc nie zabraknie aktywnych form wypoczynku, takich jak kajaki, gry plenerowe i wspólne ognisko. Akademia Liderów jest inicjatywą wzmacniającą wśród młodzieży poczcie sprawczości, przekonanie, że to od nich zależy, jak będzie wyglądała ich lokalna społeczność i świat dookoła. To także ważna lekcja najważniejszych elementów przywództwa: brania odpowiedzialności, budowania wizji, skupiania wokół niej innych ludzi i działalność na rzecz bliźnich. Najbardziej cenne jest to, że młodzi ludzie realizując własny projekt społeczny uczą się tego wszystkiego w praktyce i działaniu, a nie zamknięci w czterech ścianach szkoły lub uczelni.

***

Dotychczas w Akademii Liderów udział wzięło blisko 100 uczniów, którzy zorganizowali kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń, angażując w udział całe społeczności. Tylko w zeszłym roku powstały takie inicjatywy jak np. ,,Panie, Panowie! Do Mazura…!’’, gdzie uczniowie z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach wzmacniali poczucie tożsamości historycznej i promowali kulturę poprzez taniec narodowy. Innym przykładem może być Września, gdzie odbył się uroczysty koncert z okazji 11 listopada zorganizowany w ramach projektu „Skazani na (nie)pamięć”, lub Brodnica, gdzie w zorganizowanej przez uczestników Akademii Liderów grze miejskiej pt. „Kryptonim Pamięć”, udział wzięło aż 17 zespołów.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja ma bowiem na celu wsparcie utalentowanej młodzieży, która chce realizować własne projekty, mające wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Program składa się z kilku elementów, wśród których ważne miejsce zajmuje  Szkoła Letnia, podczas której uczestnicy przechodzą szkolenia i warsztaty z zakresu zarządzania projektami, a także uczą się podstaw teorii wiedzy obywatelskiej. Zdobytą w ten sposób wiedzę mają potem okazję przekładać na praktyczne działania podczas kolejnego etapu projektu – jest nim realizacja własnych projektów społecznych pod okiem tutorów. Uczestnicy Akademii Liderów otrzymują również roczne stypendium na rozwój swoich pasji i talentów. 

(kk)

Zobacz film z poprzedniej edycji Akademii Liderów


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Zostań mecenasem Teologii Politycznej Co Tydzień
„Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.