Obejrzyj szósty z cyklu wykładów „JP2 na nowo odczytany. Dzieło//Konteksty//Idee”, w których zaproszeni przez Teologię Polityczną znakomici historycy i teologowie będą zgłębiać pontyfikat i encykliki św. Jana Pawła II. Prelekcję zatytułowaną „Pielgrzymki do Polski 1978-1989" wygłosił prof. Paweł Skibiński.
Pierwsze pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski przypadają na niezwykle burzliwe czasy: to okres agresywnej polityki zagranicznej ZSRR, napaści na Afganistan, karnawału Solidarności i nocy stanu wojennego w Polsce, narodzin islamskiego fundamentalizmu i stopniowej zapaści wewnętrznej systemu sowieckiego. W swoim wykładzie prof. Paweł Skibiński przyjrzy się temu, w jakim historycznym kontekście odbyły się pierwsze wizyty św. Jana Pawła II w Polsce i zapytana o punkty przecięcia ówczesnej sytuacji dziejowej z nauczaniem Papieża.
prof. Paweł Skibiński – doktor habilitowany, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca tamtejszego Wydziału Historii. Przewodniczący zespołu redakcyjnego wydania zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego pt. Pro memoria. Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II. W latach 2010–2015 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od 2020 r. zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Kiedy: 16 maja (wtorek), godz. 18.00.
UWAGA: wydarzenie odbywa się tylko w formie online.
LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOK
Patronat medialny Radia Warszawa
***
Cykl wykładów „JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE.” to droga do ponownego odczytania intelektualnego dorobku św. Jana Pawła II zawartego w papieskich encyklikach jego wielkiego pontyfikatu. W dobie, gdy w debacie publicznej wciąż słyszymy głosy domagające się „prawdy o papieżu”, postanowiliśmy zapytać o nią najwybitniejszych specjalistów i badaczy, a naszych darczyńców zaprosić do włączenia się w organizację cyklu.
Jesteśmy przekonani, że prawda encyklik zasługuje na ponowne usłyszenie i rozważenie, szczególnie dziś. Chcemy spojrzeć na nie ponownie, a do rzucenia światła na ich treść zaprosiliśmy znamienitych współczesnych intelektualistów, a wśród nich m.in. ks. prof. Jerzego Szymika, o. prof. Jacek Salij OP, o. prof. Jarosława Kupczaka OP, prof. Michała Gierycza, o. prof. Michała Palucha OP, prof. Barbarę Strzałkowską, prof. Piotra Mazurkiewicza, bp. prof. Jacka Grzybowskiego i innych. Pierwszy wykład, w którym prof. Paweł Skibiński wprowadzi nas w historyczny kontekst pierwszej dekady pontyfikatu, będzie dostępny już 16 kwietnia 2023.
Chcemy, żeby wykłady z cyklu „JP2 NA NOWO ODCZYTANY” były dostępne bezpłatnie online w formie profesjonalnie przygotowanych nagrań video oraz podcastów. Zamierzamy stworzyć w ten sposób internetowe kompendium wiedzy o encyklikach, przygotowane przez prawdziwych ekspertów.
Aby to było możliwe niezbędne jest wsparcie naszych Darczyńców. Pragniemy, aby prawda o św. Janie Pawle II została wypowiedziana głosami tych, którzy najlepiej potrafią zaprezentować nam jego wielkość i przypomnieć o istocie jego dorobku. Bardzo prosimy o Państwa hojność!
Wesprzyj inicjatywę: https://teologiapolityczna.pl/jp2-na-nowo
***
W ramach naszego cyklu zaplanowaliśmy wykłady:
➤ 16 maja – Paweł Skibiński – Pielgrzymki JP2 do Polski 1978-1989
➤ 25 maja – ks. Robert Skrzypczak – Dominum et Vivificantem
➤ 2 czerwca – o. Michał Paluch OP – Redemptoris Mater
➤ 7 czerwca – ks. Piotr Mazurkiewicz – Sollicitudo Rei Socialis
➤ 16 czerwca – Paweł Skibiński – Pontyfikat JP2 1990-2005
➤ 22 czerwca – Barbara Strzałkowska – Redemptoris Missio
➤ 30 czerwca – o. Jacek Salij OP – Centesimus Annus
➤ 6 lipca – o. Jarosław Kupczak OP – Veritatis Splendor
➤ 13 lipca – Michał Gierycz – Evangelium Vitae
➤ 20 lipca – Paweł Skibiński – Pielgrzymki JP2 do Polski 1990-2005
➤ 27 lipca – s. Joanna Nowińska – Ut Unum Sint
➤ 3 sierpnia – bp Jacek Grzybowski – Fides et Ratio
➤ 10 sierpnia – Dominik Jurczak OP – Ecclesia in Eucharistia
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!