Wojciech Tomczyk w Polskim Radio 24

IMG 8184

W czwartek, 4 października w audycji „Pora na Kulturę” gościem Magdaleny Piejki był Wojciech Tomczyk. Punktem wyjścia rozmowy było zaproponowane przez prowadzącą hasło „Barbarzyństwo III Rzeczypospolitej”. Zapraszamy do wysłuchania audycji na stronie Polskiego Radia 24.

– W „Norymberdze” przejrzała się już cała Europa Wschodnia, bo wszędzie poza Węgrami i dawnym NRD wszędzie była grana lub realizowana w radio, miała również żywy oddźwięk na Zachodzie – mówił o swojej najsłynniejszej sztuce, wydanej niedawno przez Teologię Polityczną i Państwowy Instytut Wydawniczy w zbiorze „Dramaty”

– Nie ulega wątpliwości, że w PRL-u służby specjalne, które teoretycznie powinny zajmować się obroną interesów państwa, tak naprawdę zajmowały się tym samym, co bezpieka – niszczeniem ludzi. Pisząc „Norymbergę” chciałem oddać głos ofiarom. Przypadł mi zaszczyt unicestwienia pewnego tabu – podsumowywał autor.

Prowadząca audycję Magdalena Piejko nawiązała również do „Bezkrólewia”. Zapytany o tę sztukę Tomczyk odpowiedział, że jest to sztuka o zmaganiu się z polskością, definiowaniu czym ta polskość jest. – Na ogół ludzie kojarzą najszybciej ze „Ślubem” Gombrowicza, ale gdyby popatrzeć na nie przez „Pana Tadeusza” czy „Dziady”, to zobaczymy, że niewiele się zmieniło.

Link do audycji na stronie Polskiego Radia 24

„Dramaty” Wojciecha Tomczyka można kupić w księgarni Teologii Politycznej

 

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.