Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wojciech Kowalczyk laureatem Nagrody prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Wojciech Kowalczyk laureatem Nagrody prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Po raz dziewiąty zostały przyznane Nagrody prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Na gali 21 listopada statuetkę Nagrody Specjalnej im. Piotra Pawłowskiego odebrał Wojciech Kowalczyk, uczestnik pierwszej edycji Szkoły Letniej Teologii Politycznej a obecnie pracownik samorządowy i społecznik. Gratulujemy!

Wojciech Kowalczyk to pracownik samorządowy i społecznik od urodzenia chorujący na SMA, od najmłodszych lat działający na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W urzędzie miasta Legionowo jest specjalistą ds. osób z niepełnosprawnościami. 

Mimo ciężkiej choroby nie poddał się i motywuje inne osoby z niepełnosprawnościami do aktywności. Podejmuje działania w imieniu chorych na SMA w Polsce. Prowadzi fanpage na Facebooku „Pokonać SMA Wojciech Kowalczyk”, gdzie opisuje swoją działalność.

Już w szkole podstawowej zorganizował zamontowanie rampy ułatwiającej uczniom dotarcie na lekcje. W szkole średniej otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów RP za bardzo dobre wyniki w nauce. Ukończył studia magisterskie i podyplomowe w zakresie zarządzania i psychologii biznesu. Jego największą pasją jest śpiewanie.

Skutecznie wspierał walkę środowiska o refundację leku na SMA (Spinrazy). Jedną z akcji wspierających walkę o refundację tego leku było zorganizowanie Mannequin Challenge dla SMA w Legionowie. Mieszkańcy zostali zaproszeni do tego, by na kilka minut zamarli w bezruchu i w taki sposób pokazali światu, że osoby z SMA większość życia spędzają w jednej pozycji nieruchomo. Za działania na rzecz osób z SMA w 2017 r. otrzymał Order „Przyjaciel Niepełnosprawnych”. W 2023 r. został uhonorowany Nagrodą Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Całokształt dokonań”.

Włącza się w działania lokalne w Legionowie i powiecie legionowskim, które podnoszą świadomość mieszkańców na temat warunków życia osób z niepełnosprawnościami a także dokonań organizacji pozarządowych działających z nimi i na ich rzecz jak np. coroczne Dni Osób z Niepełnosprawnościami, a w ich ramach szereg działań kulturalnych i sportowych dla dzieci i młodzieży, w tym m.in. Marsz Kolorowej Skarpetki (związany ze Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa).

Jak sam podkreśla, inspiracją dla jego działań jest śp. Piotr Pawłowski, twórca Integracji, który pochodził z Legionowa. Wojciech Kowalczyk był inicjatorem nadania rondu w Legionowie imienia Piotra Pawłowskiego w 2023 r. Dzięki jego staraniom w Legionowie wprowadzono także program pod nazwą „Asystent osób niepełnosprawnych”. Mówi „życie jest po prostu piękne, tylko trzeba to zauważyć…”

 

WKowalczyk z JPaciorek

 fot. Joanna Paciorek

Nagroda prezydenta RP Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską. Przyznawana jest w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Dzieło – przedsięwzięcie projekt, Instytucja – organizacja, Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego. Otrzymują ją rekomendowani przez członków Kapituły Nagrody. We wszystkich dziewięciu edycjach Kapituła rozpatrzyła już ok. 600 kandydatur. Nagrodę przyznaje prezydent RP, który może ją przyznać więcej niż jednemu podmiotowi w każdej kategorii lub zrezygnować z jej przyznania.

 Wojciech Kowalczyk fot Joanna Paciorek

fot. Joanna Paciorek


LAUREACI IX edycji Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”

I kategoria: Człowiek – Lider

Marek Kamiński – podróżnik, filozof, zdobywca dwóch biegunów Ziemi, zaangażowany w działalność społeczną i edukacyjną – realizuje projekty wykorzystania sztucznej inteligencji i robotów humanoidalnych do pomocy ludziom dotkniętym przez choroby cywilizacyjne.

II kategoria: Instytucja – Organizacja

Fundacja Małych Stópek – ogólnopolska organizacja pro–life, prowadzi działalność edukacyjną w zakresie ochrony życia poczętego i społeczną (pomoc matkom, które zrezygnowały z aborcji i urodziły dziecko).

 III kategoria: Dzieło, Przedsięwzięcie – Projekt

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – ogólnopolska akcja charytatywna o charakterze ekumenicznym prowadzona przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego. Od 30 lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia rozprowadzane są wigilijne świece, a dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na rzecz dzieci.

Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego

Wojciech Kowalczyk – pracownik samorządowy i społecznik od urodzenia chorujący na SMA, od najmłodszych lat działający na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W urzędzie miasta Legionowo jest specjalistą ds. osób z niepełnosprawnościami.

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.