Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wiara w zmartwychwstanie w Biblii – Franz Zeilinger

Wiara w zmartwychwstanie w Biblii – Franz Zeilinger

Celem książki jest ukazanie, że zrodzona we wczesnym judaizmie wiara w Zmartwychwstanie i wiara paschalna, podlegająca coraz intensywniejszej refleksji w pismach nowotestamentalnych, są przejawem procesu życiowego obejmującego okres czasu liczący mniej więcej dwa i pół wieku. Na pierwszym planie widać więc pewien rozwój w ramach historii religii, patrząc oczami wiary, jest to jednak punkt kulminacyjny historii zbawienia.

Tytuł: Wiara w zmartwychwstanie w Biblii
Autor: Franz Zeilinger
Wydawca: wydawnictwo WAM
ISBN: 9788375056044

Liczba stron: 248

Z przedmowy:
Książka ta jest przeznaczona dla studentów teologii oraz dla wszystkich ludzi pragnących zapoznać się z nadal mało znanym tematem powstania i rozwoju wiary w Zmartwychwstanie. Odwołując się do ważnych tekstów, występujących w późno powstałych księgach Starego Testamentu, książka prezentuje proces narastania oczekiwania na Zmartwychwstanie oraz etapy rozwoju wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa w Nowym Testamencie. Tematykę tę można poruszać tylko w oparciu o literackie świadectwa, w których znalazła wyraz istniejąca już wiara w Zmartwychwstanie. Biblijne teksty są więc wyrażonymi na piśmie „fragmentami” tego, w co wielu nieznanych ludzi wierzyło, na co miało nadzieję, co omawiało, nad czym dyskutowało i czego oczekiwało. Celem książki jest jednak ukazanie, że zrodzona we wczesnym judaizmie wiara w Zmartwychwstanie i wiara paschalna, podlegająca coraz intensywniejszej refleksji w pismach nowotestamentalnych, są przejawem procesu życiowego obejmującego okres czasu liczący mniej więcej dwa i pół wieku. Na pierwszym planie widać więc pewien rozwój w ramach historii religii, patrząc oczami wiary, jest to jednak punkt kulminacyjny historii zbawienia.

Przedstawiając to zagadnienie, starałem się pisać w sposób zrozumiały, chociaż użycie języka specjalistycznego egzegezy biblijnej było często nieodzowne. Kto nie czuje się na siłach, aby zgłębiać naukowe pojęcia i argumenty, może pominąć te rozważania i w wyjątkowym przypadku ograniczyć się do zapoznania się z podsumowaniem proponowanym na zakończenie każdego z rozdziałów. Dla czytelników posiadających znajomość biblijnego języka greckiego podawane są w książce oryginalne słowa i pojęcia w transkrypcji. Jeżeli książce tej w ostatecznym rozrachunku uda się wywołać u kogoś zdumienie nad „cudownymi drogami mądrości Bożej”, to osiągnie ona swój cel.

Franz Zeilinger
Graz, Wielkanoc 2008


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.