Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wesprzyj wydanie pierwszego wyboru dramatów Wojciecha Tomczyka!

Wesprzyj wydanie pierwszego wyboru dramatów Wojciecha Tomczyka!

Już wkrótce nakładem Teologii Politycznej ukaże się zbiór czterech dramatów autorstwa Wojciecha Tomczyka. Rozpoczynamy zbiórkę na sfinansowanie procesu wydawniczego – serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

Wydaj z nami Dramaty Wojciecha Tomczyka!

Już wkrótce nakładem Teologii Politycznej ukaże się zbiór czterech dramatów autorstwa Wojciecha Tomczyka, na który złożą się: Norymberga, Wampir, Bezkrólewie oraz Marszałek. Wybór tych sztuk nie jest przypadkowy. Są to bowiem najlepsze dzieła napisane przez Tomczyka, w których autor porusza aktualne sprawy współczesnej Polski, odnosząc się niejednokrotnie do niedalekiej przeszłości.

Jak pisała wybitna badaczka polskiego dramatu – Krystyna Ruta-Rutkowska – sztuki te posiadają pełną niuansów konstrukcje świata przedstawionego, co sprawia, że są wieloznaczne i można je interpretować na wiele sposobów. Dzieła te doczekały się teatralnych adaptacji, nagrań dla Teatru Telewizji czy też publicznych odczytów.

Dramaty ukażą się w serii „Literatura z ideą”.

Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN8

 

***

Piotr Zaremba o dramatach Wojciecha Tomczyka:

Dobrze mi się mówiło pana tekst – powiedział wielki aktor Mariusz Bonaszewski do Wojciecha Tomczyka podczas festiwalu Dwa Teatry, na którym obu nagrodzono za Marszałka. Trudno o bardziej miarodajną pochwałę dramaturga. Tomczyk, kronikarz swojej epoki z jej historycznymi korzeniami, piszący sztuki o czymś ważnym, a przecież nieoczywiste, zawsze z wyczuciem ludzkiej natury. W tych dramatach zawarł najpełniej swoje życiowe doświadczenie, którego mu zazdroszczę.

Antoni Libera o dramatach Wojciecha Tomczyka:

Wojciech Tomczyk czerpie tematy ze współczesnej historii Polski, lecz jego sztuki mają charakter uniwersalny. W jego ujęciu stają się one przypowieściami o ponadczasowej wymowie. Czyta się je jak sensacyjne opowieści z pogranicza polityki, ideologii i teorii spiskowych. Autor nie pozostawia złudzeń, czym był peerel i jak demoralizujące piętno pozostawiła po sobie komuna. Wiarygodne dialogi skrzą się ironią i cierpkim dowcipem.

Dramaty Tomczyka to nie tylko świetnie skonstruowane scenariusze przeznaczone dla potrzeb teatru, lecz samoistne utwory literackie, które czyta się z zapartym tchem.

Przeczytaj fragment wstępu Jacka Kopcińskiego

Wydaj z nami Dramaty Wojciecha Tomczyka!


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Zostań mecenasem Teologii Politycznej Co Tydzień
„Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.