Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

W duchu świętego Pawła: O dialogu i przepowiadaniu w świecie pluralistycznym

Gośćmi będą: prof. Jan Grosfeld oraz dr Dariusz Karłowicz
Spotkanie poprowadzi dr Paweł Milcarek

Czy dialog międzyreligijny to szansa czy zagrożenie? Czy orędownicy dialogu to naiwni marzyciele, czy też twardo stąpający po ziemi realiści, którzy mają świadomość, że bez spotkania i dialogu świat czeka wojna i przemoc?

Na te i podobne pytania poszukamy odpowiedzi podczas cyklu debat „Duch Asyżu”.

Na początku CMJP2 zaprasza na pierwsze spotkanie:

„W duchu świętego Pawła: O dialogu i przepowiadaniu w świecie pluralistycznym”

odbędzie się 18 marca (piątek) 2016 o godz.18.30. 

Gośćmi będą:

prof. Jan Grosfeld
dr Dariusz Karłowicz

Spotkanie poprowadzi dr Paweł Milcarek.

Podczas piątkowej debaty zastanowimy się;   W jaki sposób doświadczenia Kościoła starożytnego pomagają w zrozumieniu chrześcijańskiej postawy dialogu? Starożytna i nowoczesna koncepcja dialogu – sprzeczne czy komplementarne? Czy dzisiejsza praktyka dialogu międzyreligijnego jest aktualizacją postawy św. Pawła na Areopagu? Jaką wskazówką jest dla nas dzisiaj stanowisko Kościoła Ojców – pozytywne wobec „filozofii pogan” i negatywne wobec „fałszywych kultów”? Czy dialog z wyznawcami religii niechrześcijańskich ma wartość autonomiczną wobec misji „ad gentes”? Czy Kościół niesłusznie „nawracał” pogan?

Wsłuchani w słowa naszego patrona, który tak pisał o Asyżu – „Bardzo pragnąłem owego spotkania; pragnąłem aby w obliczu panujących w świecie podziałów i niebezpieczeństwa wybuchu wojny, z serca wszystkich wierzących popłynęło wspólne wołanie do Boga, który prowadzi człowieka drogami pokoju. Dzień ten wpisał się na karty historii naszych czasów, a kto brał w nim udział – tak jak niektórzy z obecnych teraz w Asyżu moich współbraci – do dziś wspomina ze wzruszeniem to wydarzenie. Nie mogło ono pozostać tylko epizodem. Spotkanie to zrodziło ogromną moc duchową: było niejako źródłem, przy którym można się umocnić i które wyzwala nowe bodźce do budowania pokoju. Dlatego pragnąłem, by «duch Asyżu» nie tylko nie zgasł, ale przeciwnie, szerzył się w świecie, odnajdując w każdym miejscu nowych świadków pokoju i dialogu”.

W dzisiejszych, tak niepewnych czasach, gdy na świecie panuje powszechne przekonanie, że jesteśmy w punkcie przełomowym, wierzymy, że inicjatywa sprzed 30 lata Jana Pawła II i przesłanie jakie wtedy padło jest dzisiaj wciąż aktualne. Jak mówił Jan Paweł II „Już, sam fakt, iż tak wielu przywódców religijnych zebrało się na modlitwie, jest zachętą dla współczesnego świata, by uświadomił sobie, że istnieje inny wymiar pokoju, że obok negocjacji politycznych, kompromisów lub ekonomicznych przetargów istnieje inny sposób szerzenia pokoju. Jest nim modlitwa, która bez względu na zróżnicowanie religii wyraża związek z potęgą najwyższą, która znacznie przekracza granice naszych ludzkich możliwości.(…) To, że przybyliśmy tutaj, nie znaczy, że zamierzamy szukać religijnego porozumienia lub dyskutować na temat naszych przekonań. Nie znaczy też, że religie mogą pojednać się z sobą na płaszczyźnie wspólnego zaangażowania w realizację ziemskiego planu, który stałby się ważniejszy niż one same. Nie jest też ustępstwem na rzecz relatywizmu religijnego, bo przecież każda ludzka istota winna kierować się szczerością i głosem własnego sumienia w poszukiwaniu prawdy i w zgodnym z nią postępowaniu. Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem – i na tym właśnie polega jego prawdziwe znaczenie dla współczesnych ludzi – że ludzkość, w całym jej zróżnicowaniu, angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł, tam, gdzie się kształtuje świadomość i znajduje swe oparcie moralne działanie ludzi”.

 ___

W roku 30 rocznicy Spotkania Między Religijnego w Asyżu, które odbyło się z inicjatywy Jana Pawła II, oraz 30 rocznicę wizyty Biskupa Rzymu w Synagodze, chcemy w Centrum Myśli Jana Pawła II, zainicjować miejsce, które będzie przesiąknięte duchem Asyżu. Miejsce spotkania i dialogu. Mamy nadzieję, że cykl seminariów, wykładów pozwoli nam lepiej zrozumieć fenomen spotkania w Asyżu oraz przygotować się do świadomego przeżywania 30 rocznicy tego spotkania, która przypada na 26 października 2016.

Mamy świadomość, że dialog międzyreligijny jest niezwykle potrzebny współczesnemu światu, ale też nosi w sobie pewne pułapki i zagrożenia. Dlatego bardzo nam zależy, aby nie unikać trudnych tematów związanych z dialogiem. W tym celu do udziału w projekcie zapraszamy przedstawicieli różnych poglądów na dialog międzyreligijny. Liczymy, że w ten sposób uda nam się przybliżyć do prawdy.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.