Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Trzy rozmowy o wschodzie - zobacz relację i zdjęcia ze spotkania autorskiego

Trzy rozmowy o wschodzie - zobacz relację i zdjęcia ze spotkania autorskiego

21 lutego warszawski Traffic na prawie trzy godziny zamienił się w centrum rozmów o polskiej polityce wschodniej


21 lutego warszawski Traffic na prawie trzy godziny zamienił się w centrum rozmów o polskiej polityce wschodniej. Na kanwie wywiadu-rzeki z Pawłem Kowalem spotkali się czytelnicy książki i znakomite osobistości: Aleksander Kwaśniewski, Wytautas Landsbergis, Andżelika Borys, Aleksander Milinkiewicz i Borys Tarasiuk.

Dyskusja o podejściu Polski do Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji toczyła się z ludźmi „stąd” i „stamtąd”. W pierwszej części Aleksander Kwaśniewski odpowiadał na pytanie Agnieszki Rybak, czy Pomarańczowa rewolucja zmieniła polską politykę?. Następnie Bogdan Rymanowski rozmawiał z Andżeliką Borys o tym, czy Związek Polaków na Białorusi zostały opuszczony przez polskie władze. Natomiast w trzeciej części Gerhard Gnauck rozmawiał z Wytautasem Landsbergisem, Borysem Tarasiukiem i Aleksandrem Milinkiewiczem o tym, czy można liczyć na Polaków. Ostatnia dyskusja pozwoliła usłyszeć, jak polską politykę wschodnią postrzegają reprezentanci tzw. „obszaru ULB” – Ukrainy, Litwy i Białorusi. Koncepcja ULB ukształtowała działania Polski wobec wschodnich sąsiadów po 1989 r.

Aleksander Kwaśniewski odniósł się do swojej misji uwolnienia Julii Tymoszenko i Jurija Lucenki, którą pełni z ramienia Parlamentu Europejskiego w Kijowie. Podkreślił, że będzie ona kontynuowana. Andżelika Borys opowiadała o beznadziejnej sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi, która wskutek konfiskaty mienia przez reżim Lukaszenki nie ma nawet własnego lokalu do spotkań. Natomiast Panowie Landsbergis, Tarasiuk i Milinkiewicz generalnie chwalili polskie zaangażowanie na Wschodzie, nie szczędząc jednak krytyki niektórym działaniom.

Spotkanie prowadził Prezes Fundacji Energia dla Europy Grzegorz Kądzielawski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydawnictwo Literackie, Studium Europy Wschodniej i Fundację Energia dla Europy. ”Trzy rozmowy o Wschodzie” przyciągnęły ponad 400 osób. Dyskusje w kuluarach toczyły się jeszcze przez prawie dwie godziny po spotkaniu.

Nagranie video spotkanie ukaże się wkrótce na portalu Youtube.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.