Trzeci Punkt Widzenia 08.05.2016 r.

Trzeci Punkt Widzenia 08.05.2016 r.

Głównym tematem kolejnego programu był polski system edukacji.

Głównym tematem kolejnego programu był polski system edukacji. Panowie Dariusz Karłowicz, Marek A. Cichocki i Dariusz Gawin zastanawiali się nad prawdziwym stanem wiedzy polskich maturzystów i ich przygotowaniem do podjęcia studiów. W trakcie dyskusji padło również pytanie o powodzenie reformy oświaty z 1999 r. Jak zauważył Dariusz Gawin „Postępowa reforma prawicowego rządu AWS-u pełnymi garściami czerpała z lewicowego kanonu politycznego. Była absolutnie wroga do takich idei jak kanon, hierarchia, chronologia, dyscyplina”.


Kolejną kwestią poruszoną w programie była kondycja polskich uniwersytetów, a punktem wyjścia do dyskusji na ten temat był kolejny światowy ranking uniwersytetów, w którym trzy polskie uczelnie znalazły się dopiero w czwartej setce. Winnym takiego stanu rzeczy filozofowie uznali system parametryzacji nauki, który w znaczący sposób krępuje kreatywność polskich naukowców. Ponadto przypomniano, iż na polskich uniwersytetach wyrastali wybitni mężowie stanu, którzy brali na siebie odpowiedzialność za losy państwa. Doskonałym podsumowaniem tej części programu była wypowiedź Marka. A. Cichockiego, który zauważył, że „nie ma podmiotowości politycznej bez uniwersytetów”


Na zakończenie programu poruszono z pozoru błahy temat stylu życia Polaków. Asumptem do refleksji nad nim był wzrost zainteresowania Polaków różnorakimi formami aktywności fizycznej. Trend ten przywędrował do naszego kraju z Zachodu, co także nie umknęło uwadze trójki filozofów. Zastanawiano się, czy zachodnie kanony cywilizacyjne mogą realnie wpisać się w polską codzienność

Zobacz cały odcinek na stronie TVP Kultura

 Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.