Trzeci Punkt Widzenia 08.05.2016 r.

Głównym tematem kolejnego programu był polski system edukacji.

Głównym tematem kolejnego programu był polski system edukacji. Panowie Dariusz Karłowicz, Marek A. Cichocki i Dariusz Gawin zastanawiali się nad prawdziwym stanem wiedzy polskich maturzystów i ich przygotowaniem do podjęcia studiów. W trakcie dyskusji padło również pytanie o powodzenie reformy oświaty z 1999 r. Jak zauważył Dariusz Gawin „Postępowa reforma prawicowego rządu AWS-u pełnymi garściami czerpała z lewicowego kanonu politycznego. Była absolutnie wroga do takich idei jak kanon, hierarchia, chronologia, dyscyplina”.


Kolejną kwestią poruszoną w programie była kondycja polskich uniwersytetów, a punktem wyjścia do dyskusji na ten temat był kolejny światowy ranking uniwersytetów, w którym trzy polskie uczelnie znalazły się dopiero w czwartej setce. Winnym takiego stanu rzeczy filozofowie uznali system parametryzacji nauki, który w znaczący sposób krępuje kreatywność polskich naukowców. Ponadto przypomniano, iż na polskich uniwersytetach wyrastali wybitni mężowie stanu, którzy brali na siebie odpowiedzialność za losy państwa. Doskonałym podsumowaniem tej części programu była wypowiedź Marka. A. Cichockiego, który zauważył, że „nie ma podmiotowości politycznej bez uniwersytetów”


Na zakończenie programu poruszono z pozoru błahy temat stylu życia Polaków. Asumptem do refleksji nad nim był wzrost zainteresowania Polaków różnorakimi formami aktywności fizycznej. Trend ten przywędrował do naszego kraju z Zachodu, co także nie umknęło uwadze trójki filozofów. Zastanawiano się, czy zachodnie kanony cywilizacyjne mogą realnie wpisać się w polską codzienność

Zobacz cały odcinek na stronie TVP Kultura