Résumé [TPCT nr 40]

Teologia Polityczna Co Tydzień [Nr 40]: Résumé

en rok dobiega już końca. Jedni na pewno odetchną z ulgą, inni zaś zapewne wchodząc w nowy obejrzą się jeszcze z przelotnym choćby uśmiechem. Niewątpliwie był to czas ciekawy, bogaty i brzemienny. Gdy spojrzymy nieco z perspektywy dostrzeżemy, jak wiele w stosunkowo niedługim okresie się wydarzyło – zarówno w Polsce, jak i na świecie. A można by mówić o wielkich politycznych aktach kryjących się za hasłami, które jeszcze niedawno budziły niezwykle silne emocje: Brexit, Trump, Zamach stanu w Turcji, Dobra Zmiana, Szczyt NATO, Trybunał Konstytucyjny, Procedura Ochrony Praworządności Komisji Europejskiej, wojna w Syrii i Aleppo

Ten rok dobiega już końca. Jedni na pewno odetchną z ulgą, inni zaś zapewne wchodząc w nowy obejrzą się jeszcze z przelotnym choćby uśmiechem. Niewątpliwie był to czas ciekawy, bogaty i brzemienny. Gdy spojrzymy nieco z perspektywy dostrzeżemy, jak wiele w stosunkowo niedługim okresie się wydarzyło – zarówno w Polsce, jak i na świecie. A można by mówić o wielkich politycznych aktach kryjących się za hasłami, które jeszcze niedawno budziły niezwykle silne emocje: Brexit, Trump, Zamach stanu w Turcji, Dobra Zmiana, Szczyt NATO, Trybunał Konstytucyjny, Procedura Ochrony Praworządności Komisji Europejskiej, wojna w Syrii i Aleppo. To jedynie niektóre odsłony tego roku, szeroko dyskutowane, ale też nadające ton i kierunek polityce. A przecież był to także rok zamachów w Nicei, morderstwa księdza w Saint-Etienne-du-Rouvray czy ostatnich wydarzeń w Berlinie. Jak i czas wielkich rocznic: powstania KOR, wprowadzenia Stanu Wojennego. Rok Sienkiewicza. Kultura zaowocowała filmowym „Wołyniem”, który przyczynił się do wzmożenia debaty o stosunkach polsko-ukraińskich. Wiele znakomitości świata kultury i nauki odeszło. A przecież nie można zapomnieć o wielkich wydarzeniach duchowych – 1050-leciu Chrztu Polski, Światowych Dniach Młodzierzy w Krakowie i Roku Miłosierdzia.

Te wszystkie fakty ukazują ogrom i intensywność tych ostatnich dwunastu miesięcy, które zapewne w kronikach pisanych w przyszłości będą zajmować dość obszerne omówienie. A przecież - jak śpiewano w latach 90-tych „to widać, słychać i czuć”  - dokonywały się przeobrażania znacznie głębsze, których procesy rozpoczynały się na naszych oczach właśnie w tym roku i są one znacznie mniej uchwytne od konkretnych epizodów, które oetykietowane możemy włożyć do albumu z liczbą 2016. Współczesny świat po wielkiej fali optymizmu zaczyna przeglądać się w lustrze i niedowierza, że jego oblicze jest dziś tak odmiennie niż jeszcze dekadę temu.

Ten numer tygodnika to swoiste résumé poczynione przez autorów, którzy najczęściej gościli na naszych łamach. Poprosiliśmy o wybranie tematu, który ukazywałby najciekawszy - ich zdaniem - aspekt mijającego roku.  Nie było narzuconej puli tematycznej, ustanowiliśmy absolutną wolność wyboru, graniczącą z anarchią. Muszę przyznać, że spływające do redakcji propozycje stanowiły niejednokrotnie zaskoczenie – i dobrze, ponieważ dowodzi to niezwykłej misterności tego arrasu tkanego z wielorakich przędz.

Mam nadzieję, że miniony rok był dla Państwa rokiem pomyślnym. Dla nas z pewnością, bowiem właśnie 2016 rok stał się czasem, gdy nasz tygodnik nabrał kształtu a nawet osobliwych rumieńców. Pozostaje nam życzyć naszym Czytelnikom wszystkiego dobrego i do zobaczenia w Nowy Roku!

Jan Czerniecki
Redaktor Naczelny

(Projekt okładki: Michał Strachowski)

Monika Gabriela Bartoszewicz: Europa na nowo porwana

Prof. Ryszard M. Machnikowski: Zachodem wstrząsnął „konserwatywny zwrot”

Agnieszka Kołakowska: Bunt mas a śnieg na Saharze

Tomasz Rowiński: Twarz nowej epoki

Krzysztof Tyszka-Drozdowski: Agonia liberalizmu

Maciej Gaździcki: Niewygodna kanapa kłopotliwego Franciszka, czyli kilka słów o ŚDM

Łukasz Maślanka: Popkultura śmierci

Paweł Rzewuski: Odpowiedzialność za Wołyń

Marcin Darmas: Odszedł hebanowy arystokrata

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pozostałe artykuły

Honorowymi Darczyńcami Teologii Politycznej Co Tydzień są: Adam Gładzik, Adam Ferdynand Lausch-Hołubowicz, Renata i Andrzej Mierzwa, Wojciech Piasecki oraz Darczyńca Anonimowy.

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.