Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Teologia polityczna 2 - Carl Schmitt

Teologia polityczna 2 - Carl Schmitt

Dla ateistów, anarchistów oraz pozytywistycznych scjentystów wszelka polityczna teologia – jak też wszelka polityczna metafizyka – są w sensie nau­kowym od dawna martwe, gdyż także teologia i metafizyka są dla nich martwe jako nauka.

Dla ateistów, anarchistów oraz pozytywistycznych scjentystów wszelka polityczna teologia – jak też wszelka polityczna metafizyka – są w sensie naukowym od dawna martwe, gdyż także teologia i metafizyka są dla nich martwe jako nauka.

 

 

 

 

Carl Schmitt

Teologia polityczna 2

rok wydania: 2014

wydawnictwo: Aletheia

 Dla ateistów, anarchistów oraz pozytywistycznych scjentystów wszelka polityczna teologia – jak też wszelka polityczna metafizyka – są w sensie naukowym od dawna martwe, gdyż także teologia i metafizyka są dla nich martwe jako nauka. Używają tego terminu już tylko polemicznie jako hasła i epitetu, by obwieścić totalne, kategoryczne odrzucenie. Skłonność do odrzucania wszakże jest twórcza, potrafi produkować negowane z niczego i tworzyć je dialektycznie. Kiedy Bóg tworzy świat z niczego, zmienia nic w coś zdumiewającego, mianowicie w coś, z czego można utworzyć świat. Dziś nawet nie potrzeba już do tego Boga. Wystarczy samougruntowanie, samopotwierdzenie i samoupełnomocnienie, jedno z wielu złożeń obejmujących „siebie”, tak zwany autokompozyt, by można było wyświetlić nieprzebraną mnogość nowych światów, które same wytwarzają siebie, a nawet wytwarzają warunki swojej możliwości, przynajmniej warunki laboratoryjne.

 

Wykluczenie wszelkiej politycznej teologii, jakim zajmiemy się w naszych badaniach, nie ma nic wspólnego z takimi wykluczeniami typu ateistycznego, anarchistycznego czy pozytywistycznego. Autor tej polemicznej negacji wszelkiej teorii politycznej, Erik Peterson, nie jest pozytywistą jak Auguste Comte, anarchistą jak Proudhon czy Michaił Bakunin ani naukowcem nowoczesnego typu, lecz teologiem chrześcijańskim wielkiej pobożności.


Przeczytaj więcej z Teologi politycznej 2 Carla Schmitta

 

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.