Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Solidarnie w wolności. Inspiracje franciszkańskie dla nowej demokracji” – Orlando Todisco

Książka Orlanda Todisco „Solidarnie w wolności” jest ważnym wkładem w dyskusję nad przyszłością demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Todisco proponuje odważną wizję, która bazuje na duchowych fundamentach franciszkanizmu, oferując alternatywę wobec współczesnego świata, zdominowanego przez indywidualizm i roszczeniowość. Teologia Polityczna jest patronem medialnym wydania tego tytułu.

 

Tytuł oryginału: La solidarietà nella libertà. Motivi francescani per una nuova democrazia
Data wydania: 2024-12-27
Data 1. wydania polskiego 2024-12-27
Liczba stron: 280
ISBN: 9788374855174
Tłumacz: Piotr Roman Gryziec

Dla każdego, kto szuka głębszych inspiracji dotyczących możliwości odbudowy wspólnoty w duchu solidarności i wzajemności, lektura tej książki będzie nieocenionym doświadczeniem uważa ks. dr hab. Cezary Smuniewski, prof. UW. To, co jest obce franciszkańskiemu myśleniu, to nie władza, ale jej charakter dominacyjny, nie ustawodawstwo, które jest filarem współistnienia, ale jego duch roszczeniowy. Punktem docelowym jest twórcza wolność, pojmowana w obrębie logiki daru, która umożliwia współdziałanie pomiędzy dążeniem czasów współczesnych a wielowiekowym źródłem inspiracji franciszkańskiej, opierającej się na poznaniu jako uznaniu, której szczególnym wyrazem jest poszanowanie godności wszystkich, począwszy od najuboższych.

O autorze:

Orlando Todisco (1938) – franciszkanin, emerytowany profesor filozofii franciszkańskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym św. Bonawentury w Rzymie. Jest autorem licznych artykułów i książek, m.in. Zdumienie umysłu. Myślenie franciszkańskie i filozofia współczesna (2003), Dar istnienia. Nieodkryte drogi franciszkańskiego średniowiecza (2006), Wolność fundamentem prawdy (2010), Gościnność. Franciszkański sposób zamieszkiwania świata i nasze pochodzenie Stamtąd (2024).

Solidarnie w wolności (2015) to jego pierwsza pozycja książkowa w polskim przekładzie. Ukazała się nakładem franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew w serii Sapientia+, na którą składają się monografie teologiczne, których celem jest powrót do szlachetnej tradycji jedności i praktyki. Adresowana jest przede wszystkim do tych, którzy pragną kultywować sztukę myślenia całościowego, w którym prawda i czyn stanowią jedną, nierozerwalną całość. 

 


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.