W piątek, 6 sierpnia odbędzie się debata „Śląsk – co tu Powstanie?” poświęcona trzem powstaniom śląskim. Wydarzenie jest kontynuacją tematu, który podejmiemy w 279. numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Z naszymi rozmówcami będziemy zastanawiać się jak możemy dziś czytać wielką historię potrójnego powstania śląskiego, czym był Śląsk w tamtym momencie dziejowym i czym był wcześniej, co po powstaniach stało się z polskim mitem niepodległościowym i – szerzej – założycielskim dla na nowo wykutej wspólnoty politycznej. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czym Śląsk okazał w przyszłości. Początek transmisji debaty o godz. 18.00. Zapraszamy!
Kiedy: 6.08.2021 (piątek)
Gdzie: Internet (transmisja online)
Godz. 18.00
W dyskusji nawiązującej do 279. numeru Teologii Politycznej Co Tydzień „Śląsk - co tu Powstanie?” udział wezmą:
➤ Dr Krzysztof Jabłonka (historyk, autor książki „100 polskich bitew na lądzie, morzu i powietrzu”);
➤ Prof. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski);
➤ Józef Krzyk (historyk, dziennikarz, autor książki „Korfanty. Silna bestia”);
➤ Prof. Paweł Stachowiak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
W trakcie spotkania będzie odbywał się konkurs dla publiczności z nagrodami książkowymi. Regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem: https://teologiapolityczna.pl/.../Regulamin-konkursu2.pdf
Rzadko kiedy widać żywotność narodu czy wspólnoty politycznej tak dobrze, jak w momencie konfliktu zbrojnego, wojny czy powstania. Ujawniają się wtedy motywacje, idee, filozofia polityczna, a także siła i sprawczość. A jeżeli na przestrzeni 3 lat tych powstań było aż trzy - tym bardziej warto spojrzeć na to miejsce ze szczególną uwagą! Powstania śląskie - a przecież o nich tu mowa - są bowiem niezwykłą opowieścią o dążeniu odrodzonego państwa nie tylko do pewnej wizji i realizacji własnego interesu, lecz także wielopoziomową historią o próbie uchwycenia momentu dziejowego, wprzęgnięcia we własne tryby nowoczesności, jak i rozszerzeniem własnego mitu o ten mniej obecny - robotniczy. Sto lat temu Niepodległa w warunkach zmagań na tak wielu frontach wywalczyła obecność na Śląsku i wprzęgnięcie tych ziem w orbitę odrodzonego państwa.
____________
Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!