Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Śląsk – co tu Powstanie?” Debata o powstaniach śląskich

„Śląsk – co tu Powstanie?” Debata o powstaniach śląskich

W piątek, 6 sierpnia odbędzie się debata „Śląsk – co tu Powstanie?” poświęcona trzem powstaniom śląskim. Wydarzenie jest kontynuacją tematu, który podejmiemy w 279. numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Z naszymi rozmówcami będziemy zastanawiać się jak możemy dziś czytać wielką historię potrójnego powstania śląskiego, czym był Śląsk w tamtym momencie dziejowym i czym był wcześniej, co po powstaniach stało się z polskim mitem niepodległościowym i – szerzej – założycielskim dla na nowo wykutej wspólnoty politycznej. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czym Śląsk okazał w przyszłości. Początek transmisji debaty o godz. 18.00. Zapraszamy!

Kiedy: 6.08.2021 (piątek)
Gdzie: Internet (transmisja online)
Godz. 18.00

W dyskusji nawiązującej do 279. numeru Teologii Politycznej Co Tydzień „Śląsk - co tu Powstanie?” udział wezmą:

➤ Dr Krzysztof Jabłonka (historyk, autor książki „100 polskich bitew na lądzie, morzu i powietrzu”);
➤ Prof. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski);
➤ Józef Krzyk (historyk, dziennikarz, autor książki „Korfanty. Silna bestia”);
➤ Prof. Paweł Stachowiak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W trakcie spotkania będzie odbywał się konkurs dla publiczności z nagrodami książkowymi. Regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem: https://teologiapolityczna.pl/.../Regulamin-konkursu2.pdf

___________

Rzadko kiedy widać żywotność narodu czy wspólnoty politycznej tak dobrze, jak w momencie konfliktu zbrojnego, wojny czy powstania. Ujawniają się wtedy motywacje, idee, filozofia polityczna, a także siła i sprawczość. A jeżeli na przestrzeni 3 lat tych powstań było aż trzy - tym bardziej warto spojrzeć na to miejsce ze szczególną uwagą! Powstania śląskie - a przecież o nich tu mowa - są bowiem niezwykłą opowieścią o dążeniu odrodzonego państwa nie tylko do pewnej wizji i realizacji własnego interesu, lecz także wielopoziomową historią o próbie uchwycenia momentu dziejowego, wprzęgnięcia we własne tryby nowoczesności, jak i rozszerzeniem własnego mitu o ten mniej obecny - robotniczy. Sto lat temu Niepodległa w warunkach zmagań na tak wielu frontach wywalczyła obecność na Śląsku i wprzęgnięcie tych ziem w orbitę odrodzonego państwa.
____________

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

unnamed 1


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.