„Śląsk – co tu Powstanie?” Debata o powstaniach śląskich

„Śląsk – co tu Powstanie?” Debata o powstaniach śląskich

W piątek, 6 sierpnia odbędzie się debata „Śląsk – co tu Powstanie?” poświęcona trzem powstaniom śląskim. Wydarzenie jest kontynuacją tematu, który podejmiemy w 279. numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Z naszymi rozmówcami będziemy zastanawiać się jak możemy dziś czytać wielką historię potrójnego powstania śląskiego, czym był Śląsk w tamtym momencie dziejowym i czym był wcześniej, co po powstaniach stało się z polskim mitem niepodległościowym i – szerzej – założycielskim dla na nowo wykutej wspólnoty politycznej. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czym Śląsk okazał w przyszłości. Początek transmisji debaty o godz. 18.00. Zapraszamy!

Kiedy: 6.08.2021 (piątek)
Gdzie: Internet (transmisja online)
Godz. 18.00

W dyskusji nawiązującej do 279. numeru Teologii Politycznej Co Tydzień „Śląsk - co tu Powstanie?” udział wezmą:

➤ Dr Krzysztof Jabłonka (historyk, autor książki „100 polskich bitew na lądzie, morzu i powietrzu”);
➤ Prof. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski);
➤ Józef Krzyk (historyk, dziennikarz, autor książki „Korfanty. Silna bestia”);
➤ Prof. Paweł Stachowiak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W trakcie spotkania będzie odbywał się konkurs dla publiczności z nagrodami książkowymi. Regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem: https://teologiapolityczna.pl/.../Regulamin-konkursu2.pdf

___________

Rzadko kiedy widać żywotność narodu czy wspólnoty politycznej tak dobrze, jak w momencie konfliktu zbrojnego, wojny czy powstania. Ujawniają się wtedy motywacje, idee, filozofia polityczna, a także siła i sprawczość. A jeżeli na przestrzeni 3 lat tych powstań było aż trzy - tym bardziej warto spojrzeć na to miejsce ze szczególną uwagą! Powstania śląskie - a przecież o nich tu mowa - są bowiem niezwykłą opowieścią o dążeniu odrodzonego państwa nie tylko do pewnej wizji i realizacji własnego interesu, lecz także wielopoziomową historią o próbie uchwycenia momentu dziejowego, wprzęgnięcia we własne tryby nowoczesności, jak i rozszerzeniem własnego mitu o ten mniej obecny - robotniczy. Sto lat temu Niepodległa w warunkach zmagań na tak wielu frontach wywalczyła obecność na Śląsku i wprzęgnięcie tych ziem w orbitę odrodzonego państwa.
____________

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

unnamed 1


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.