XIII gala „Solidarna Szkoła 2024” w pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie za nami! Podczas największego święta Fundacji Świętego Mikołaja nagrodzono szkoły najbardziej zaangażowane w pomoc dla społeczności lokalnej we współpracy z Fundacją.
We wtorek, 3 grudnia w pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się uroczysta, trzynasta już gala Konkursu „Solidarna Szkoła” Fundacji Świętego Mikołaja objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP – pani Agaty Kornhauser-Dudy, którą w tym roku zainaugurowało wystąpienie polskiej wokalistki jazzowej – Agi Zaryan przy akompaniamencie Łukasza Ojdany w utworze „Kalinowym mostem chodziłam". Prowadząca galę – Marta Januszewska – zgromadzonym gościom ukazała symboliczność wykonanego przez ,,damę polskiej wokalistyki jazzowej” utworu. Autorką tekstu jest polska przedwojenna poetka, harcerka, żołnierka Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego, modelka dla pomnika warszawskiej Syreny – Krystyna Krahelska, a sama Artystka przyjęła swój pseudonim „Zaryan” po dziadku walczącym tak jak Krahelska w powstaniu warszawskim.
Następnie, na scenę zaproszono założycieli Fundacji Świętego Mikołaja: Dariusza Karłowicza i Joannę Paciorek, którzy w pierwszej kolejności podziękowali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie za możliwość ponownej organizacji gali w tak wyjątkowym i ważnym miejscu. Dariusz Karłowicz podkreślił znaczenie Sali Białej pałacu wilanowskiego jako wyjątkowo symbolicznego miejsca dla gali „Solidarnej Szkoły 2024”, wydarzenia będącego znakiem ciągłości zakorzenionych w polskiej tradycji idei wspólnoty i solidarności – wartości fundamentalnych dla Fundacji Świętego Mikołaja. Otaczające zgromadzonych gości wizerunki królów, najważniejszych postaci dla historii Polski i pałacu w Wilanowie, w pewnym sensie nadają temu miejscu rangę świątyni, w której obcujemy z duchami najznamienitszych przodków Polski.
Słowa podziękowania Dariusz Karłowicz złożył fundatorom i darczyńcom, którzy nieustannie wspierają program Fundacji Świętego Mikołaja, w sposób szczególny Pani Izabeli Stawickiej z Fundacji PVE Dobra Energia, Pani Monice Walendowskiej z wydawnictwa Polarny Lis, Panu Dawidowi Walendowiczowi, członkowi Komitetu Honorowego Roku Wańkowiczowskiego Muzeum Literatury, prywatnie prawnukowi Melchiora Wańkowicza, oraz Panu dr. Łukaszowi Garbalowi, który podczas uroczystej gali wygłosił syntetyczny wykład na temat wyróżnionego w tym roku przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ojca polskiego reportażu, wybitnego dziennikarza i pisarza – Melchiora Wańkowicza.
Joanna Paciorek złożyła z kolei szczególne podziękowania na ręce wszystkich wolontariuszy i darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki którym aż 445 zaangażowanych uczniów z niezamożnych rodzin będzie otrzymywać roczne stypendia, Annie Lewandowskiej oraz prowadzonym przez nią firmom (Phlov by Anna Lewandowska oraz Foods by Ann), które ufundowały podarunki dla tegorocznych stypendystów, firmie Pepco i Fundacji PVE Dobra Energia za nieustanne wsparcie. Dariusz Karłowicz złożył z kolei podziękowania Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dotację projektu „Śladami Melchiora Wańkowicza w Warszawie", firmie Promark, która jest stałym fundatorem nagród dla zwycięskich szkół, wydawnictwu Polarny Lis, które w tym roku dołączyło do grona darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja przekazując piękne wydanie książek Melchiora Wańkowicza dla stypendystów, oraz Łukaszowi Błasińskiemu i firmie 77Production za nagłośnienie gali.
Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu, Antonina Grządkowska, koordynatorka programu stypendialnego, podsumowała ogólny wynik tegorocznej edycji programu, który okazał się być rekordowy! Szkoły współpracujące z Fundacją zgromadziły lokalnie na stypendia dla swoich uczniów w okresie od 20 września 2023 roku do 19 września 2024 roku 552 192 zł. Jest to świadectwem solidarnego i skutecznego działania w społecznościach lokalnych na rzecz dzieci z niezamożnych rodzin. W części poświęconej ogłoszeniu oficjalnych wyników konkursu na scenę zaproszono laureatów, których lista przedstawia się następująco:
LAUREACI KONKURSU „SOLIDARNA SZKOŁA 2024"
Kategoria: Szkoły podstawowe w średnich i dużych miastach
Miejsce I: Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Zebrana kwota: 15 504 zł
Miejsce II: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim. Zebrana kwota: 15 161 zł
Miejsce III: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Ełku. Zebrana kwota: 13 851 zł
Kategoria: Szkoły ponadpodstawowe w średnich i dużych miejscowościach
Miejsce I: I liceum Ogólnokształcące im. Króla W. Jagiełły w Dębicy. Zebrana kwota: 20 366 zł
Miejsce II: III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim. Zebrana kwota: 11 339 zł
Miejsce III: Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębie-Zdrój. Zebrana kwota: 9 675 zł
Kategoria: Szkoły podstawowe na terenach wiejskich i w małych miastach
Miejsce I: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trzemesznie. Zebrana kwota: 14 951 zł
Miejsce II: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie. Zebrana kwota: 13 276 zł
Miejsce III: Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Sufczynie. Zebrana kwota: 12 508 zł
Kategoria IV: Szkoły ponadpodstawowe w małych miejscowościach
Miejsce I: Zespół Szkół im. gen Józefa Kustronia w Lubaczowie. Zebrana kwota: 36 793 zł
Miejsce II: Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie. Zebrana kwota: 28 875 zł
Miejsce III: Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem. Zebrana kwota: 18 084 zł
Na zakończenie części konkursowej gali „Solidarna Szkoła 2024”, uczestnicy uroczystości po raz kolejny wysłuchali występu muzycznego Agi Zaryan w akompaniamencie Łukasza Ojdany, aby następnie wziąć udział w wyjątkowych warsztatach kolażu poprowadzonych przez Natalię Szerszeń – autorkę kolaży tradycyjnych łączących słowo z obrazem oraz Michała Strachowskiego – artystę wizualnego. Zwieńczeniem obchodów tegorocznej edycji gali było spotkanie przedstawicieli nagrodzonych szkół z Pierwszą Damą – Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim.
Weronika Maciejewska
Zdjęcia: Kinga Niemiec
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!