Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA + GALERIA] „Mam na imię Franciszka”. Spotkanie wokół debiutanckiej powieści ks. Jana Sochonia

[RELACJA + GALERIA] „Mam na imię Franciszka”. Spotkanie wokół debiutanckiej powieści ks. Jana Sochonia

„Jedenaste przykazanie” powstało z dążności do rozjaśnienia problemu kochania dwóch osób jednym sercem i, tym samym, do odsłonięcia tajemnicy rodziny. Nie może się to jednak odbyć bez ustawienia tej tajemnicy w horyzoncie dziejowym oraz uwzględnienia tego, co autor nazywa „metafizycznym zawierzeniem”.

We wtorek, 13 lutego w siedzibie Teologii Politycznej odbyło się spotkanie dotyczące debiutanckiej powieści ks. Jana Sochonia Jedenaste przykazanie. O książce dyskutowali Krzysztof Dybciak, Piotr Wojciechowski oraz sam autor. Rozmowę, przeplataną fragmentami powieści, odczytanymi przez Andrzeja Ferenca, poprowadził Mikołaj Marczak z „Teologii Politycznej”.

Powieść powstała w oparciu o listy niemieckiego oficera Daniela. Książka opisuje historię miłości głównej bohaterki Franciszki – matki autora i adresatki listów – zarówno do jej męża, jak i owego oficera – najeźdźcy i mordercy. Jedenaste przykazanie powstało z dążności do rozjaśnienia problemu kochania dwóch osób jednym sercem i, tym samym, do odsłonięcia tajemnicy rodziny. Nie może się to jednak odbyć bez ustawienia tej tajemnicy w horyzoncie dziejowym oraz uwzględnienia tego, co autor nazywa metafizycznym zawierzeniem – postawy, która traktuje wiarę i Boga na serio, czyniąc Go najważniejszym, jeśli nie jedynym dla życia punktem odniesienia.

Książka księdza Sochonia jest zarazem dziwna, piękna, jak i odważna – podkreślił Piotr Wojciechowski. Szczegółowy materiał źródłowy, znajomość kontekstu historycznego, polskiej kultury i języka pozwoliłyby autorowi na tworzenie pełnokrwistej literatury faktu. W tej perspektywie młodopolska i poetycka forma staje się wyborem wręcz szokującym. Wybór taki, zdaniem Wojciechowskiego, wynika z głębokiej, kapłańskiej potrzeby prowokowania u czytelnika pytań o wartości. Forma, która sprawia wrażenie „posklejanych ze sobą różnych fotografii”, była konieczna do pobudzenia refleksji aksjologicznej.

Te wątki teologiczno-filozoficzne – podkreślał Krzysztof Dybciak – stanowią o oryginalności powieści. Zanurzając historię rodzinną, historię romansu, we „współczesną apokalipsę”, autor stara się dać odpowiedzi na problemy koszmarów XX wieku. W literaturze obozowo-zsyłkowej niektórzy pisarze podkreślają dehumanizację człowieka w skrajnych warunkach (Borowski, Różewicz); z drugiej strony, humanistyczne stanowiska w sprawie „ocalenia jednostki w czasach strasznych” akcentują niezbywalność człowieczeństwa, pomijając jednak rolę, jaką odgrywa w tych czasach wiara (Herling-Grudziński). Jedenaste przykazanie jest na tym tle rdzennie chrześcijańskim, oryginalnym podjęciem tej problematyki, nieobecnym w głównym nurcie literatury.

Ks. Sochoń podkreślił, że już podczas planowania struktury powieści miał świadomość, że jej narracja wypływa wprost z wątku niespełnionej miłości. Prawda o tym uczuciu zasugerowana jest (nigdy nie może zostać wypowiedziana!) w prawdzie sztuki, która, jak zaznacza autor, składa się zarówno z realności, jak i z fikcji powieści, umożliwiającej głębszą w tę prawdę wejrzenie.

Na zakończenie autor ujawnił swoje chęci dalszego odkrywania tajemnicy swojej rodziny, którego zwieńczeniem ma być druga część powieści.

fot. Jacek Łagowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB 01


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.