Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Przemysław Piętak: Donald Trump – potomek królowej Jadwigi

Przemysław Piętak: Donald Trump – potomek królowej Jadwigi

Pasja początkującego genealoga-amatora, od niedawna poszukującego korzeni i powiązań rodzinnych nie tylko wśród swojej familii, ale również pomiędzy pozornie odległymi osobami, prowadzi niekiedy do niezwykłych odkryć. Okazało się bowiem, że obecny prezydent USA, Donald Trump, jest dalekim potomkiem polskiej królowej Jadwigi – pisze Przemysław Piętak dla Teologii Politycznej

Pasja początkującego genealoga-amatora, od niedawna poszukującego korzeni i powiązań rodzinnych nie tylko wśród swojej familii, ale również pomiędzy pozornie odległymi osobami, prowadzi niekiedy do niezwykłych odkryć. Po tym, jak na swoim blogu zapisz.org ujawniłem dalekie powinowactwo łączące premiera Morawieckiego z prezesem Kaczyńskim, co, ku mojemu zaskoczeniu, odbiło się pewnym echem w ogólnopolskich mediach, czas na kolejną sensację, tym razem o zasięgu międzynarodowym. Okazało się bowiem, że obecny prezydent USA, Donald Trump, jest dalekim potomkiem polskiej królowej Jadwigi. Brzmi niewiarygodnie? Wybierzmy się zatem w historyczną podróż przez kilkanaście pokoleń.

Królowa Jadwiga, czwarta żona króla Kazimierza Wielkiego, najmłodszego syna Władysława Łokietka i Jadwigi Bolesławówny oraz ostatniego monarchy z dynastii Piastów na tronie polskim, po jego śmierci w listopadzie 1370 roku wyszła za mąż ponownie za Ruperta I, księcia na Legnicy, syna Wacława I. Z tego związku urodziły się dwie córki – Agnieszka, urodzona około 1374 roku, została klaryską wrocławską, a jej starsza siostra Barbara (1372-1436) wyszła w 1396 roku za mąż za Rudolfa III Saskiego z dynastii Askańczyków, od 1388 władcę Saksonii-Wittenbergii. Barbara urodziła mu trzech synów (Rudolfa, Wacława i Zygmunta) oraz córkę, Barbarę Askańską (1405-1465), która w wyszła za mąż za Jana „Alchemika” Hohenzollerna, rządcę Marchii Brandenburskiej.

Ich córka, urodzona w 1430 Dorota Hohenzollern, 12 września 1445 w Kopenhadze wyszła za mąż za króla Norwegii, Krzysztofa III Wittelsbacha, a po jego śmierci w 1448, za jego następcę, króla Krystiana VIII Oldenburga. 23 czerwca 1456 na świat przychodzi ich córka Małgorzata, która 10 lipca 1469 (a więc jako zaledwie 13-latka) została poślubiona z 18-letnim Jakubem III Stuartem (1451-1488), królem Szkocji. Ich syn, urodzony 17 marca 1473, w wieku 15 lat zostaje następcą tronu, Jakubem IV.

Jakub IV Stuart miał dwie żony (Agnes Stuart i Małgorzatę Tudor), ale miał dzieci również z dwiema innymi kobietami – Margaret Boyd i Margaret Drummond. Córką Jakuba IV i Margaret Drummond była, urodzona w 1497, Margaret Stuart, która wyszła za mąż za Johna Gordona z Huntly herbu Bydant. Ich syn, George (1520-1562), ożenił się z Elizabeth Keith, która urodziła mu dwie córki (Jean i Elizabeth), oraz syna, również o imieniu George. Do Jean powrócimy za chwilę, szukając dalszych korzeni amerykańskiego prezydenta, zatrzymajmy się jednak przy młodszym George’u, bo jego związek z polską historią również okazał się niezwykle istotny.

George Gordon z Huntly herbu Bydant ożenił się z Anne Hamilton. Ich syn, również George, ożenił się z Henriettą Stuart. Ich syn (kolejny George) ożenił się z Anne Campbell. Ich córka, Katarzyna, około 1670 roku wyszła za mąż za polskiego hrabiego, poetę i dyplomatę, Jana Andrzeja Morsztyna herbu Leliwa. Ich córka, urodzona w 1671 Izabela Elżbieta, przyszła twórczyni słynnego warszawskiego salonu towarzyskiego, w 1693 wychodzi za mąż za Kazimierza Czartoryskiego, księcia na Klewaniu i Żukowie, herbu Pogoń Litewska. Ich córka, Konstancja Zofia, w 1720 wyjdzie za mąż za Stanisława Poniatowskiego herbu Ciołek. Ich szóste dziecko i czwarty syn, urodzony 17 stycznia 1732 w Wołczynie (dziś Białoruś), również otrzymuje imię Stanisław. 25 listopada 1764 zostaje koronowany jako ostatni polski monarcha, „z Bożej łaski i woli narodu król polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, etc., etc.”. Historia zapamięta go jako Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wróćmy jednak do XVI wieku, i do Jean Gordon z Huntly. Wyszła ona za mąż za Aleksandra Gordona (1552-1594), i urodziła mu córkę Jane. Mężem Jane został Hugh MacKay, a ich syn, urodzony w 1591, otrzymał na imię Donald, który ożenił się z Elizabeth Thomson. Ich córka, Anna (ur. 1631) wyszła za Hugh Munro, a ich córka, Isabella (ur. 1660), wyszła za mąż za Roberta MacKay. Przez kilka kolejnych pokoleń, w rodzinie MacKay rodzili się kolejni synowie. Synem Roberta był Aleksander, synem Aleksandra – Robert, synem Roberta – Ansus, a córką Ansusa – Mary (ur. 1750).

Tym samym, znaleźliśmy się w drugiej połowie XVIII wieku. Około 1780 roku, Mary MacKay wychodzi za mąż za Angusa MacLeod. Ich syn, Donald, w 1805 żeni się z Margaret Cameron. Ich córka, Christine, w 1828 wychodzi za mąż za Williama MacLeoda. Ich syn, Aleksander, ma syna Malcolma, a Malcolm ma córkę, urodzoną w 1912 roku, Mary Ann MacLeod. W 1936 roku wychodzi ona za mąż za Fredericka Trumpa.

14 czerwca 1946 rodzi się syn Fredericka i Mary Ann Trump. Rodzice nadają mu imię Donald. Od 20 stycznia 2017 sprawuje władzę jako 45. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Przemysław Piętak

Źródło: Wielka Genealogia Minakowskiego (wielcy.pl)


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.