Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Przeciw wygodnym złudzeniom. Rafał Woś o książce Dariusza Karłowicza [RECENZJA]

Przeciw wygodnym złudzeniom. Rafał Woś o książce Dariusza Karłowicza [RECENZJA]

Jeśli ktoś się uprze, to może pomyśleć: „Prawica? Smoleńsk? Antygona? Nic tu po mnie!”. Ale nie polecam takiego nastawienia. Karłowicz i jego nowa książka to poważna propozycja namysłu nad Polską. Warto się z nią zmierzyć – pisze Rafał Woś na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”.

W zadowolonych z siebie liberalnych kręgach społeczeństwa cały czas można jeszcze – choć na szczęście coraz rzadziej – usłyszeć głosy, że „na prawicy nie ma prawdziwych partnerów do intelektualnego dialogu”. To opinia krzywdząca, będąca refleksem po czasach, gdy na porządku dziennym stosowano szantaż: „Jeśli jesteś z prawicowymi oszołomami, nie jesteś godzien miana prawdziwego intelektualisty”. Takie dictum uczyniło wiele złego w polskim życiu publicznym. I dobrze się stało, że takie głosy nie blokują nam już rozmów na ważne tematy. Piszę o tym dlatego, że Dariusz Karłowicz i środowisko Teologii Politycznej przez lata padali ofiarą takich właśnie szantaży i krzywdzących sądów. Na szczęście przetrwali i dziś są ważnym punktem na mapie polskiego namysłu nad polityką i ideami.

Nowa książka Karłowicza też jest trochę o tamtych czasach. Jej tytuł „Teby – Smoleńsk – Warszawa” spaja te właśnie doświadczenia polskiego intelektualisty – próbującego opisywać ważne dla wspólnoty tematy po swojemu. Pomimo ryzyka oskarżeń i szufladkowania.

Dariusz Karłowicz i środowisko Teologii Politycznej przez lata padali ofiarą krzywdzących sądów. Na szczęście przetrwali i dziś są ważnym punktem na mapie polskiego namysłu nad polityką i ideami

W tytule mamy więc najpierw jedno z najważniejszych miast starożytnej Grecji. To miejsce, w którym rozgrywa się „Antygona” – tragedia Sofoklesa uważana za nieprzemijający traktat o władzy. I właśnie do Teb zabiera nas Karłowicz. Z wielką erudycją pokazując, że konflikt między dążącym do przywrócenia ładu Kreonem a jego synem Hajmonem ma charakter uniwersalny. I można go przekładać również na polskie współczesne realia. Takich wycieczek do starożytności i tamtejszych uniwersalnych symboli jest w książce więcej.

Potem robimy krok dalej. I jest to krok śmiały. Pojawia się temat Smoleńska i katastrofy, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński. Karłowicz nie ukrywa, że tragedia ta miała dla niego osobisty charakter. Stracił w niej nie tylko politycznego mentora, ale również wielu przyjaciół – wśród nich Tomasza Mertę, któremu ta książka jest zadedykowana. Pisząc o Smoleńsku, Karłowicz dość precyzyjnie tłumaczy, na czym polega polityczny wymiar tej katastrofy. Nie daje się zagnać do kąta, w którym chcieliby go widzieć krytycy, ale jednocześnie nie mówi, że nic się nie wydarzyło. Znów mamy ten sam zabieg co w przypadku Teb i „Antygony”. Myśliciel patrzy i próbuje opisać, wyciągnąć wnioski i czegoś siebie i nas nauczyć.

Jeśli ktoś się uprze, to może pomyśleć: „Prawica? Smoleńsk? Antygona? Nic tu po mnie!”. Ale nie polecam takiego nastawienia. Karłowicz i jego nowa książka to poważna propozycja namysłu nad Polską. Warto się z nią zmierzyć. A może nawet coś dzięki niej zrozumieć. Na przykład to, że nietragiczna polityka to tylko złudzenie. Wygodne, ale jak to ze złudzeniami bywa, nieprawdziwe.

Rafał Woś

Recenzja ukazała się w Dzienniku Gazecie Prawnej nr 173/2020. Publikujemy za uprzejmą zgodą autora

Trzcina do zmierzenia Polski. Wojciech Stanisławski w tygodniku „Sieci” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Krzysztof Masłoń w „Do Rzeczy” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Polityka jest tragiczna. Inna nie będzie – recenzja Alana Sasinowskiego w „Kurierze Szczecińskim” 

Starożytni bohaterowie i współczesne dylematy. Ks. Jacek Grzybowski w tygodniku Idziemy o książce Dariusza Karłowicza

W cieniu arpińskiego dębu. Jak pięknie pisać polityczne mity. Recenzja Juliusza Gałkowskiego w Nowym Napisie 

Tragiczny monodram polityczny, czyli eseje „Teby – Smoleńsk – Warszawa". Głos24 o książce Dariusza Karłowicza

Dariusz Karłowicz o swojej książce „Teby – Smoleńsk – Warszawa” [FILM]

Kup książkę „Teby – Smoleńsk – Warszawa” w księgarni Teologii Politycznej

OKLADKA dariusz karlowicz teby smolensk warszawa o zludzeniu nietragicznosci polityki


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.