Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Przeciw wygodnym złudzeniom. Rafał Woś o książce Dariusza Karłowicza [RECENZJA]

Przeciw wygodnym złudzeniom. Rafał Woś o książce Dariusza Karłowicza [RECENZJA]

Jeśli ktoś się uprze, to może pomyśleć: „Prawica? Smoleńsk? Antygona? Nic tu po mnie!”. Ale nie polecam takiego nastawienia. Karłowicz i jego nowa książka to poważna propozycja namysłu nad Polską. Warto się z nią zmierzyć – pisze Rafał Woś na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”.

W zadowolonych z siebie liberalnych kręgach społeczeństwa cały czas można jeszcze – choć na szczęście coraz rzadziej – usłyszeć głosy, że „na prawicy nie ma prawdziwych partnerów do intelektualnego dialogu”. To opinia krzywdząca, będąca refleksem po czasach, gdy na porządku dziennym stosowano szantaż: „Jeśli jesteś z prawicowymi oszołomami, nie jesteś godzien miana prawdziwego intelektualisty”. Takie dictum uczyniło wiele złego w polskim życiu publicznym. I dobrze się stało, że takie głosy nie blokują nam już rozmów na ważne tematy. Piszę o tym dlatego, że Dariusz Karłowicz i środowisko Teologii Politycznej przez lata padali ofiarą takich właśnie szantaży i krzywdzących sądów. Na szczęście przetrwali i dziś są ważnym punktem na mapie polskiego namysłu nad polityką i ideami.

Nowa książka Karłowicza też jest trochę o tamtych czasach. Jej tytuł „Teby – Smoleńsk – Warszawa” spaja te właśnie doświadczenia polskiego intelektualisty – próbującego opisywać ważne dla wspólnoty tematy po swojemu. Pomimo ryzyka oskarżeń i szufladkowania.

Dariusz Karłowicz i środowisko Teologii Politycznej przez lata padali ofiarą krzywdzących sądów. Na szczęście przetrwali i dziś są ważnym punktem na mapie polskiego namysłu nad polityką i ideami

W tytule mamy więc najpierw jedno z najważniejszych miast starożytnej Grecji. To miejsce, w którym rozgrywa się „Antygona” – tragedia Sofoklesa uważana za nieprzemijający traktat o władzy. I właśnie do Teb zabiera nas Karłowicz. Z wielką erudycją pokazując, że konflikt między dążącym do przywrócenia ładu Kreonem a jego synem Hajmonem ma charakter uniwersalny. I można go przekładać również na polskie współczesne realia. Takich wycieczek do starożytności i tamtejszych uniwersalnych symboli jest w książce więcej.

Potem robimy krok dalej. I jest to krok śmiały. Pojawia się temat Smoleńska i katastrofy, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński. Karłowicz nie ukrywa, że tragedia ta miała dla niego osobisty charakter. Stracił w niej nie tylko politycznego mentora, ale również wielu przyjaciół – wśród nich Tomasza Mertę, któremu ta książka jest zadedykowana. Pisząc o Smoleńsku, Karłowicz dość precyzyjnie tłumaczy, na czym polega polityczny wymiar tej katastrofy. Nie daje się zagnać do kąta, w którym chcieliby go widzieć krytycy, ale jednocześnie nie mówi, że nic się nie wydarzyło. Znów mamy ten sam zabieg co w przypadku Teb i „Antygony”. Myśliciel patrzy i próbuje opisać, wyciągnąć wnioski i czegoś siebie i nas nauczyć.

Jeśli ktoś się uprze, to może pomyśleć: „Prawica? Smoleńsk? Antygona? Nic tu po mnie!”. Ale nie polecam takiego nastawienia. Karłowicz i jego nowa książka to poważna propozycja namysłu nad Polską. Warto się z nią zmierzyć. A może nawet coś dzięki niej zrozumieć. Na przykład to, że nietragiczna polityka to tylko złudzenie. Wygodne, ale jak to ze złudzeniami bywa, nieprawdziwe.

Rafał Woś

Recenzja ukazała się w Dzienniku Gazecie Prawnej nr 173/2020. Publikujemy za uprzejmą zgodą autora

Trzcina do zmierzenia Polski. Wojciech Stanisławski w tygodniku „Sieci” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Krzysztof Masłoń w „Do Rzeczy” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Polityka jest tragiczna. Inna nie będzie – recenzja Alana Sasinowskiego w „Kurierze Szczecińskim” 

Starożytni bohaterowie i współczesne dylematy. Ks. Jacek Grzybowski w tygodniku Idziemy o książce Dariusza Karłowicza

W cieniu arpińskiego dębu. Jak pięknie pisać polityczne mity. Recenzja Juliusza Gałkowskiego w Nowym Napisie 

Tragiczny monodram polityczny, czyli eseje „Teby – Smoleńsk – Warszawa". Głos24 o książce Dariusza Karłowicza

Dariusz Karłowicz o swojej książce „Teby – Smoleńsk – Warszawa” [FILM]

Kup książkę „Teby – Smoleńsk – Warszawa” w księgarni Teologii Politycznej

OKLADKA dariusz karlowicz teby smolensk warszawa o zludzeniu nietragicznosci polityki


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.