Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Prof. Witold Kieżun nie żyje

Prof. Witold Kieżun nie żyje

„Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun, Powstaniec Warszawski o pseudonimie «Wypad», wybitny ekonomista” – podało Muzeum Powstania Warszawskiego na Twitterze. Prof. Kieżun przeżył 99 lat.

Profesor Kieżun urodził się 6 lutego 1922 roku w Wilnie. W wieku 9 lat stracił ojca. Wówczas wraz matką przeniósł się do Warszawy, z którą związał swoje życie. W 1939 roku zdał maturę w stołecznym liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego. W czasie wojny czynnie uczestniczył w działalności konspiracyjnej, pracując jednocześnie jako szklarz i kształcąc się w dawnej fabryce Wawelberga. Po zdobyciu dyplomu technika w 1942 roku podjął tajne studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jako członek AK walczył w Powstaniu Warszawskim w oddziale do zadań specjalnych „Harnaś” w batalionie „Gustaw”. Uczestniczył w kilku zwycięskich akcjach swego oddziału. Do legendy przeszedł jego czyn, jakim było samodzielne wzięcie do niewolo 14 niemieckich jeńców podczas szturmu na Pocztę Główną oraz zdobycie karabinu maszynowego z amunicją. Wraz z oddziałem Kieżun zdobywał też m.in. Komendę Policji i dom parafialny kościoła Świętego Krzyża. W sierpniu 1944 został odznaczony Krzyżem Walecznych, a miesiąc później gen. Bor-Komorowski osobiście odznaczył go Orderem Virtuti Militari. Pod koniec Powstania został awansowany do stopnia podporucznika.

Po powstaniu uciekł z niemieckiego transportu wiozącego żołnierzy-powstańców do obozów jenieckich. Dostał się do Krakowa, nawiązał kontakt z tamtejszą AK. Jednak w marcu 1945 został aresztowany przez NKWD i wkrótce przewieziony poprzez Syberię do łagru radzieckiego w Krasnowodsku w obecnym Turkmenistanie. Skrajnie wyczerpany i chory wrócił do Polski na mocy amnestii w 1946 roku. Trafił wówczas do więzienia UB w Złotowie.

Po wyjściu na wolność rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1949 r. Piętnaście lat później uzyskał stopień doktora w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a w 1969 habilitował się. Sześć lat później uzyskał tytuł profesora.

W karnawale „Solidarności” wyjechał za granicę podejmując pracę wykładowcy zarządzania m.in. na Temple University w Filadelfii i na Uniwersytecie w Montrealu. Z ramienia ONZ, a później jako przedstawiciel Kanady, pracował też w Burundi, gdzie pomagał w tworzeniu nowoczesnej administracji.

Wrócił do Polski na początku lat 90. W 1995 został profesorem Akademii Leona Koźmińskiego. Wykładał także m.in. w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Polska Akademia Nauk przyznała mu członkostwo honorowe. Za wybitne osiągnięcia naukowe w 2007 roku otrzymał nagrodę Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Witold Kieżun był zdecydowanym krytykiem tzw. „Planu Balcerowicza”, który w jego opinii doprowadził do ruiny kilkaset polskich przedsiębiorstw, czyniąc je łatwym łupem dla spekulacyjnego kapitału zagranicznego oraz postkomunistycznych elit. Swoje przemyślenia na ten temat zawarł w książce „Patologia transformacji”, która od momentu wydania w 2012 roku doczekała się kilku wydań. 

Od początku związany był z Muzeum Powstania Warszawskiego. To jego podobizna widoczna jest na wieży budynku Muzeum.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Foto: PAP/Leszek Szymański 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.