Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Remi Brague doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie!

Remi Brague doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie!

Rémi Brague, współpracownik Teologii Politycznej, autor książek „Prawo Boga” i „Europa. Droga Rzymska” oraz emerytowany profesor filozofii na paryskiej Sorbonie, otrzymał w czwartek doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Uroczystość miała miejsce w czwartek 11 stycznia. Prof. Rémi Brague odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w obecności władz uczelni oraz ordynariusza krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Podczas uroczystości laudację wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, który mówił, że prof. Brague przywraca wiarę w ład oparty na rozumie i wierze w dotkniętej postmodernistycznym chaosem i dekonstrukcją Europie. 

Z kolei prof. Rémi Brague w swym wystąpieniu podkreślił, że: „Boże spojrzenie na to, co ludzkie, jest szersze niż samych ludzi. Boża antropologia jest bardziej pomysłowa niż ludzka. Bóg patrzy na człowieka w sposób bardziej pozytywny i bardziej optymistyczny niż człowiek patrzy na samego siebie”. 

Współpracownik Teologii Politycznej został uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Współpracownik Teologii Politycznej i wybitny filozof został doceniony m. in. za „otwarcie na nowo dyskusji na temat źródeł kultury oraz tożsamości Europy”. W uchwale Senatu Uniwersytetu Papieskiego podkreślano też, że prof. Brague zasłużył się: niezłomną obronę integralnie rozumianego człowieczeństwa osoby ludzkiej; odważnym przekraczaniem sztucznej opozycji między naukami historycznymi, filozofią i teologią; włączeniem odniesień do teologii jako inspiracji dla diagnoz historycznych oraz propozycji filozoficznych i obroną nieodzownego miejsca Boga i Kościoła w Europie.

(AM/KAI)

Przeczytaj fragment książki Rémi Brague'a pt. „Europa. Droga Rzymska”; która ukazała się nakładem Teologii Politycznej

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Zostań mecenasem Teologii Politycznej Co Tydzień
„Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.