Remi Brague doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie!

Remi Brague doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie!

Rémi Brague, współpracownik Teologii Politycznej, autor książek „Prawo Boga” i „Europa. Droga Rzymska” oraz emerytowany profesor filozofii na paryskiej Sorbonie, otrzymał w czwartek doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Uroczystość miała miejsce w czwartek 11 stycznia. Prof. Rémi Brague odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w obecności władz uczelni oraz ordynariusza krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Podczas uroczystości laudację wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, który mówił, że prof. Brague przywraca wiarę w ład oparty na rozumie i wierze w dotkniętej postmodernistycznym chaosem i dekonstrukcją Europie. 

Z kolei prof. Rémi Brague w swym wystąpieniu podkreślił, że: „Boże spojrzenie na to, co ludzkie, jest szersze niż samych ludzi. Boża antropologia jest bardziej pomysłowa niż ludzka. Bóg patrzy na człowieka w sposób bardziej pozytywny i bardziej optymistyczny niż człowiek patrzy na samego siebie”. 

Współpracownik Teologii Politycznej został uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Współpracownik Teologii Politycznej i wybitny filozof został doceniony m. in. za „otwarcie na nowo dyskusji na temat źródeł kultury oraz tożsamości Europy”. W uchwale Senatu Uniwersytetu Papieskiego podkreślano też, że prof. Brague zasłużył się: niezłomną obronę integralnie rozumianego człowieczeństwa osoby ludzkiej; odważnym przekraczaniem sztucznej opozycji między naukami historycznymi, filozofią i teologią; włączeniem odniesień do teologii jako inspiracji dla diagnoz historycznych oraz propozycji filozoficznych i obroną nieodzownego miejsca Boga i Kościoła w Europie.

(AM/KAI)

Przeczytaj fragment książki Rémi Brague'a pt. „Europa. Droga Rzymska”; która ukazała się nakładem Teologii Politycznej

 

 


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.