Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Prof. Marek A. Cichocki i Jarosław Modzelewski laureatami Nagród Ministra Kultury 2022 r.

Prof. Marek A. Cichocki i Jarosław Modzelewski laureatami Nagród Ministra Kultury 2022 r.

W poniedziałkowy wieczór w Arkadach Kubickiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył doroczne Nagrody Ministra Kultury. Wśród laureatów nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach, znalazł się prof. Marek A. Cichocki, filozof, współzałożyciel Teologii Politycznej i Jarosław Modzelewski, malarz, grafik i uczestnik projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. W imieniu redakcji gratulujemy!

W trakcie uroczystości prof. Gliński powiedział, że „znakiem charakterystycznym tej nagrody jest wielorakość twórców, ludzi kultury, którzy odbierali należne im honoru (...) To także odzwierciedlenie bogactwa polskiej kultury, na którą składa się tak wiele różnych działalności, działów, pomysłów, a także nowych nurtów w kulturze, które ze sobą współpracują i współgrają” – dodał.

Doroczna Nagroda Im. Tomasza Merty – przyznawana za interdyscyplinarne osiągnięcia  „Między literaturą a historią” – trafiła do filozofa, germanisty, politologa i współzałożyciela „Teologii Politycznej” Prof. Marka Cichockiego. Prof. Cichocki to znawca stosunków polsko-niemieckich, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie i redaktor naczelny pisma „Nowa Europa. Przegląd Natoliński”. Profesor nadzwyczajny w Collegium Civitas (specjalizuje się w historii idei i filozofii politycznej), były doradca społeczny Prezydenta RP, współprowadzi w TVP Kultura program „Trzeci Punkt Widzenia” z Dariuszem Karłowiczem i Dariuszem Gawinem. Autor książek, m.in. „Północ i Południe. Teksty o polskiej polityce, historii i kulturze” uhonorowanej nagrodą im. Józefa Mackiewicza (2019). W tym roku, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się jego najnowsza książka „Walka o świat”.

W kategorii sztuki wizualne nagrodzono Jarosława Modzelewskiego, malarza, ilustratora, pedagoga. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP był współzałożycielem Gruppy – jednej z najciekawszych manifestacji twórczych w sztuce polskiej lat osiemdziesiątych. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. W 2021/2022 r. Jarosław Modzelewski wziął udział w projekcie Teologii Politycznej, Fundacji Świętego Mikołaja i Instytutu Kultury św. Jana Pawła II „Namalować katolicyzm od nowa”, jako jeden z dziesięciu malarzy, którzy przygotowali nowe wizerunki Jezusa Miłosiernego zgodnie z wizją s. Faustyny Kowalskiej.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. Na nagrodę składają się: dyplom, statuetka oraz nagroda finansowa.

Nagroda jest przyznawana w 18 kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, restytucja utraconych dzieł, design, całokształt twórczości oraz mecenas kultury. Specjalna kategorię stanowi Nagroda im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za książkę historyczną.

Wszystkim Laureatom i Laureatkom gratulujemy!

Źródło: PAP/Olga Łozińska/AJ


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.