Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Ponad Wschodem i Zachodem. Problemy rozumienia liturgii - Robert Francis Taft SI

Ponad Wschodem i Zachodem. Problemy rozumienia liturgii - Robert Francis Taft SI

,,Ponad Wschodem i Zachodem to zbiór nowatorskich tekstów Roberta Tafta, przedstawiający najważniejsze tematy zgłębiane przez autora podczas wieloletniej praktyki akademickiej i eksperckiej. Owocem tych badań są teksty fundamentalne i rewolucjonizujące metodologię historii liturgii, ale również takie, które będą pomocne dla czytelnika zainteresowanego związkami liturgii Wschodu i Zachodu. Taft podejmuje tutaj kwestie szeroko dyskutowane w Kościele, takie jak problem samego rozumienia kultu Bożego, anamnezy, teologii niedzieli, chrześcijańskiego świętowania, koncelebry czy sposobu przyjmowania komunii świętej. Wspólnym elementem rozważań amerykańskiego badacza jest przekonanie, że w centrum liturgii znajduje się osoba Chrystusa, włączającego cały Kościół w cześć oddawaną Bogu Ojcu. Niniejsza książka w przenikliwy i atrakcyjny sposób ukazuje, jak różne tradycje liturgiczne mogą ubogacać rozumienie tej prawdy i naszego miejsca w modlitwie Ludu Bożego." (od Wydawcy)

W 1513 roku Michał Anioł ukończył freski, które i dziś, pięć wieków później, wciąż zdobią Kaplicę Sykstyńską. We wspaniałej scenie przedstawiającej stworzenie człowieka życiodajny palec Boga jest wyciągnięty i prawie - lecz nie całkiem - dotyka również wyciągniętego ku Niemu palca półleżącego Adama. Liturgia jest tym, co wypełnia przestrzeń między dwoma palcami.

 

 

Robert Francis Taft SI

Ponad Wschodem i Zachodem. Problemy rozumienia liturgii

rok wydania: 2014

wydawnictwo M

 

 

Przeczytaj rozdział pt. ,,Co dokonuje się w liturgii?"

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.