Polska honorowym gościem na Targach Książki w Abu Zabi

Polska honorowym gościem na Targach Książki w Abu Zabi

Pomiędzy 25 kwietnia a 1 maja w stolicy Emiratów Arabskich odbywa się 28. edycja Międzynarodowych Targów Książki. Tegorocznym gościem honorowym imprezy jest Polska, która uczestniczy w niej regularnie od 2015 roku. Targi w Abu Zabi to największe tego typu wydarzenie w świecie arabskim, które tylko w ubiegłym roku zgromadziło 1320 wystawców z 65 krajów

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał wicepremier RP i minister kultury Piotr Gliński oraz minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah bin Zayed al Nahyan. Za organizację polskiego udziału w imprezie odpowiedzialna jest Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Zabi, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza oraz Biblioteka Narodowa. Tegoroczna edycja targów zgromadzi ponadto 21 wystawców z Polski, wśród których są m.in.: Państwowy Instytut Wydawniczy, Muzeum Narodowe w Warszawie i Biblioteka Narodowa.

Międzynarodowe Targi książki to wyjątkowa okazja do promowania polskiej kultury za granicą, szczególnie że reprezentować ją będą wybitne osobistości, m.in.: Antoni Libera, Wojciech Tomczyk oraz Dariusz Karłowicz. Przybliżaniu obcokrajowcom polskiego dorobku kulturalnego służyć ma cykl wykładów poświęconych polskiej literaturze, historii i sztuce, warsztaty dla dzieci oraz spotkania z pisarzami.  – Chcemy mówić o naszej historii, ideach, które nami powodują i nami kierują, naszej duchowości, a także kulturze; poprzez literaturę, muzykę, teatr i inne dziedziny sztuki – mówi dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski.

Andrzej Sapkowski, który także reprezentuje Polskę w Abu Zabi, nie ma wątpliwości, że nasze pisarstwo może odnieść sukces w krajach arabskich: – Skoro całkiem nieźle polska literatura radzi sobie w Chinach i w Japonii, całkiem nieźle w Ameryce Łacińskiej, dlaczego nie tu – mówi. Z kolei arabista z Uniwersytetu Warszawskiego, dr George Yacoub, zapytany o to, co stanowi o potencjalnej atrakcyjności polskiej literatury wśród Arabów, odpowiedział, że poezja. – Arabowie kochają poezję – podkreśla. 

Zobacz program polskiej prezentacji na 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Zabi


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wesprzyj pierwsze polskie wydanie książki Rémiego Brague’a „Królestwo człowieka”
Argumentacja Rémiego Brague’a jest bezlitośnie logiczna i trafna – prof. Remigiusz Forycki
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.