Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Polska honorowym gościem na Targach Książki w Abu Zabi

Polska honorowym gościem na Targach Książki w Abu Zabi

Pomiędzy 25 kwietnia a 1 maja w stolicy Emiratów Arabskich odbywa się 28. edycja Międzynarodowych Targów Książki. Tegorocznym gościem honorowym imprezy jest Polska, która uczestniczy w niej regularnie od 2015 roku. Targi w Abu Zabi to największe tego typu wydarzenie w świecie arabskim, które tylko w ubiegłym roku zgromadziło 1320 wystawców z 65 krajów

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał wicepremier RP i minister kultury Piotr Gliński oraz minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah bin Zayed al Nahyan. Za organizację polskiego udziału w imprezie odpowiedzialna jest Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Zabi, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza oraz Biblioteka Narodowa. Tegoroczna edycja targów zgromadzi ponadto 21 wystawców z Polski, wśród których są m.in.: Państwowy Instytut Wydawniczy, Muzeum Narodowe w Warszawie i Biblioteka Narodowa.

Międzynarodowe Targi książki to wyjątkowa okazja do promowania polskiej kultury za granicą, szczególnie że reprezentować ją będą wybitne osobistości, m.in.: Antoni Libera, Wojciech Tomczyk oraz Dariusz Karłowicz. Przybliżaniu obcokrajowcom polskiego dorobku kulturalnego służyć ma cykl wykładów poświęconych polskiej literaturze, historii i sztuce, warsztaty dla dzieci oraz spotkania z pisarzami.  – Chcemy mówić o naszej historii, ideach, które nami powodują i nami kierują, naszej duchowości, a także kulturze; poprzez literaturę, muzykę, teatr i inne dziedziny sztuki – mówi dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski.

Andrzej Sapkowski, który także reprezentuje Polskę w Abu Zabi, nie ma wątpliwości, że nasze pisarstwo może odnieść sukces w krajach arabskich: – Skoro całkiem nieźle polska literatura radzi sobie w Chinach i w Japonii, całkiem nieźle w Ameryce Łacińskiej, dlaczego nie tu – mówi. Z kolei arabista z Uniwersytetu Warszawskiego, dr George Yacoub, zapytany o to, co stanowi o potencjalnej atrakcyjności polskiej literatury wśród Arabów, odpowiedział, że poezja. – Arabowie kochają poezję – podkreśla. 

Zobacz program polskiej prezentacji na 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Zabi


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Incydenty” Andrzeja Horubały
Zostań wydawcą nowego zbioru opowiadań Andrzeja Horubały
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.