Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dyskusja o nowej książce Muzeum Historii Polski: „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”

Dyskusja o nowej książce Muzeum Historii Polski: „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”

W dniu 151. rocznicy urodzin Marszałka, 5 grudnia, w Muzeum Historii Polski odbędzie się premiera najnowszej książki „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”. Spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się różnym obliczom jednej z najważniejszych postaci początku XX wieku.

„Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które odbyły się w Domu Literatury w Łodzi jesienią 2017 roku. Do tomu dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Romanem Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – do tomu dołączono wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Publikacji towarzyszą płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu MHP „Wokół Niepodległej”. Pierwszą był zbiór esejów „Oblicza Niepodległej”.

Dyskusja o książce „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” pozwoli raz jeszcze spojrzeć krytycznie na dorobek jej współtwórcy. Ile w dokonaniach Marszałka było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował? W jaki sposób przedstawiają postać Komendanta sztuka i popkultura? Na te pytania postarają się odpowiedzieć prelegenci:

➤ prof. Grzegorz Nowik (historyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku);
➤ Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent, autor sztuki Marszałek);
➤ dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, autor rozmów przeprowadzonych w książce).

Spotkanie poprowadzi Barbara Schabowska (dziennikarka radiowa i telewizyjna, dyrektor TVP Kultura).

Spotkanie promocyjne odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski przy ul. Mokotowskiej 33/35 (V piętro). Wstęp wolny!

Informacja na stronie Muzeum Historii Polski


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.