Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dyskusja o nowej książce Muzeum Historii Polski: „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”

Dyskusja o nowej książce Muzeum Historii Polski: „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”

W dniu 151. rocznicy urodzin Marszałka, 5 grudnia, w Muzeum Historii Polski odbędzie się premiera najnowszej książki „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”. Spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się różnym obliczom jednej z najważniejszych postaci początku XX wieku.

„Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które odbyły się w Domu Literatury w Łodzi jesienią 2017 roku. Do tomu dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Romanem Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – do tomu dołączono wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Publikacji towarzyszą płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu MHP „Wokół Niepodległej”. Pierwszą był zbiór esejów „Oblicza Niepodległej”.

Dyskusja o książce „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” pozwoli raz jeszcze spojrzeć krytycznie na dorobek jej współtwórcy. Ile w dokonaniach Marszałka było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował? W jaki sposób przedstawiają postać Komendanta sztuka i popkultura? Na te pytania postarają się odpowiedzieć prelegenci:

➤ prof. Grzegorz Nowik (historyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku);
➤ Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent, autor sztuki Marszałek);
➤ dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, autor rozmów przeprowadzonych w książce).

Spotkanie poprowadzi Barbara Schabowska (dziennikarka radiowa i telewizyjna, dyrektor TVP Kultura).

Spotkanie promocyjne odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski przy ul. Mokotowskiej 33/35 (V piętro). Wstęp wolny!

Informacja na stronie Muzeum Historii Polski


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.