Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów

Dzisiaj papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania.

„Pragniemy z radością poinformować, że w dniu dzisiejszym prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro w czasie audiencji przedłożył ojcu świętemu Franciszkowi do ostatecznej aprobacji wnioski Sesji Zwyczajnej Kardynałów i Biskupów Członków Dykasterii odnośnie męczeństwa sług bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi. Ojciec święty – po wysłuchaniu informacji nt. życia i okoliczności śmierci sług bożych oraz streszczenia poszczególnych etapów ich procesu beatyfikacyjnego – potwierdził opinię kardynałów i biskupów” – poinformowała w sobotę Archidiecezja Przemyska.  

Szczegóły dotyczące terminu i miejsca beatyfikacji mają zostać podane w późniejszym czasie, bowiem zależą od dalszych uzgodnień z Watykanem. 

24 marca 1944 r. z rąk Niemców zginęło nie tylko małżeństwo Ulmów – Józef i Wiktoria, ale także siedmioro ich dzieci, w tym jedno nienarodzone. W momencie śmierci z rąk Niemców Wiktora Ulma była w zaawansowanej ciąży. Jeden ze świadków ekshumacji zeznał, że z łona zamordowanej wystawała główka i pierś dziecka. 

W 1995 r. przyznano Ulmom tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Markowej w 2004 r. stanął pomnik upamiętniający ich śmierć. 

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a sześć lat później otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej pod Łańcutem. 

Fot. Instytut Pamięci Narodowej 

Zachęcamy do zapoznania się z obszernymi materiałami na temat rodziny Ulmów na stronie Instytutu Pamięci Narodowej


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.