Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów

Dzisiaj papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania.

„Pragniemy z radością poinformować, że w dniu dzisiejszym prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro w czasie audiencji przedłożył ojcu świętemu Franciszkowi do ostatecznej aprobacji wnioski Sesji Zwyczajnej Kardynałów i Biskupów Członków Dykasterii odnośnie męczeństwa sług bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi. Ojciec święty – po wysłuchaniu informacji nt. życia i okoliczności śmierci sług bożych oraz streszczenia poszczególnych etapów ich procesu beatyfikacyjnego – potwierdził opinię kardynałów i biskupów” – poinformowała w sobotę Archidiecezja Przemyska.  

Szczegóły dotyczące terminu i miejsca beatyfikacji mają zostać podane w późniejszym czasie, bowiem zależą od dalszych uzgodnień z Watykanem. 

24 marca 1944 r. z rąk Niemców zginęło nie tylko małżeństwo Ulmów – Józef i Wiktoria, ale także siedmioro ich dzieci, w tym jedno nienarodzone. W momencie śmierci z rąk Niemców Wiktora Ulma była w zaawansowanej ciąży. Jeden ze świadków ekshumacji zeznał, że z łona zamordowanej wystawała główka i pierś dziecka. 

W 1995 r. przyznano Ulmom tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Markowej w 2004 r. stanął pomnik upamiętniający ich śmierć. 

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a sześć lat później otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej pod Łańcutem. 

Fot. Instytut Pamięci Narodowej 

Zachęcamy do zapoznania się z obszernymi materiałami na temat rodziny Ulmów na stronie Instytutu Pamięci Narodowej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.